Sohbet'e Giriş

Çocuk gelişiminde protein ve kalsiyum


Çocuk gelişiminde protein ve kalsiyum

Kalsiyumun bilhassa kemik yapısı amaçlı kocaman önem taşıdığını vurgulayan Uz Dr. Dicle İnanç, “Yaşamın önce senelerinde kadın sütü ile edinilen kalsiyum çocuklarda sıhhatli kemik gelişmesini sağlarken, ileriki yaş grubundaki riziko oluşturabilecek, kemik erimesinden korur. Ergenlik öncesi dönemde çocukların kalsiyum ihtiyaçlarının gün içerisinde 800 miligram meydana gelen bu ihtiyacı karşılamak için; çocuklara erken dönemde en mühim kalsiyum kaynağı meydana gelen süt ve süt ürünlerinin meydana geldiği beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasının önemli” meydana geldiğini ifade etti.

KEMİK SIHHATI İÇİN GENÇ YAŞTA DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Çocukluk çağındaki kemik sıhhatinin korunması amaçlı, enbaşta bebeklik çağı olmak üzere, hayat boyu D vitaminin alınması gerektiğini vurgulayan İnanç, gebelerin D vitamini depolarının yeteri kadar olması gerektiğini vurguladı.
Özellikle adolesana yakın ve adolesan 9-18 yaş gurubunda hem tek kalsiyum alımının 1200-1500 miligram seviyesinde olması, hem tek de itinalı fizyolojik etkinlik inşa edilmesi gerektiğine değinen İnanç, bu hedefle okul programlarında kalsiyumdan zengin süt ve süt mahsulleri ile beslenmenin ve spor derslerinde atlama, sıçrama, koşma, jimnastik hareketleri benzeri aktivitelere daha çok koltuk verilmesi gerektiğini belirtti.

ÇOCUKLARIN SIHHATLI GELİŞİMİ İÇİN PROTEİN ALIMI ÖNEMLİ

Çocukların büyümesinde proteinin de çok mühim tek rolü yer aldığını vurgulayan İnanç, Balanslı beslenmede, enerjinin tahmini yüzde 15’inin protein kaynaklı meydana gelmesinin seçim edilmesi gerektiğini vurguladı.

İnanç “Çocuklarda protein ihtiyacı, erişkinlerdeki benzeri yalnızca dokuların tamiri ve yine yapılanması amaçlı değil, vücudun büyümesi ve gelişmesi amaçlı de gereken. Proteinler, hücre büyümesi ve gelişmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, metabolizmanın çalışmasında, adele, kemik ve kan hücresinin oluşmasında mühimdir. Bununla Birlikte protein eksikliği zeka gelişiminden fazla çok sıhhat meselenine ne hedefle olabiliyor”diye konuştu.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın