Sohbet'e Giriş

ÇIKI DOLMA

ÇIKI DOLMA

1 kg asma yaprağı Harç için: yarım kg bulgur yarım kg kırmızı mercimek yarım kg yeşil mercimek yarım kg (siyah) bakla yarım kg börülce 2 başı kocaman boy soğan 1 yiyecek kaşığı domates salçası yarım demet maydanoz 1 yiyecek kaşığı tereyağı Tuz Sos için: 1 yiyecek kaşığı domates salçası 3 yiyecek kaşığı tereyağı 1 minik başı sarımsak yarım kg yoğurt.
Bulgtümör, kırmızı ve yeşil mercimek, bakla ve börülce ateş gibi suda ıslatılır. Yapraklar hafifçe haşlanır. Harç malzemesi karıştırılır. Yapraklara çıkı halinde, özensizce sarılır. Ateş Gibi su dökülür, yağ ilave edilir, pişirilir. Servis esnasında dolmaların üst kısmına ilkin sarmısaklı yoğurt, ardından da tereyağı ve salçayla

yapılmış olan sos dökülür. Çıkı dolma Alaca’da akşam ve konuk yemeği olarak onay ediliyor. Güveçte ve toprak fırınlarda pişirilmesi yeğlenen yiyecek, Kargı’da çullu dolma isimiyle biliniyor. Yaprak dolması: Başka bütün malzemeleri aynı olmakla beraber kırmızı mercimek mahaline yarma kullanılır. Harç kavrulduktan ardından yaprağa ince ince sarılır. Bundan sonrasında, pişirilmesi ve servisi, çıkı dolmayla bir fark yokttümör.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın