Sohbet'e Giriş

Cehennemde Yanar Çıkarım Yanılgısı

Cehennemde Yanar Çıkarım Yanılgısı

Kuran ahlakıyla yaşamayan kişilerin bizzat kendilerini kandırma yollarından biri, cehennemde yanar çıkarım mantığıdır. Bu insanlar ölümden sonraki yaşama inanırlar. Fakat bu şekilde tek kanaate ne türlü vardıkları bilinmez, cennet amaçlı bizzat kendilerini yeteri kadar görürler.
Hataları varsa da, belli bir süre yanıp çıkacaklarını ve nihayetinde yeniden cennette olacaklarını düşünürler. Etraflarında ve televizyonda takip edildikleri insanlarla bizzat kendilerini kıyasladıklarında, namaz kıldıklarını, oruç tuttuklarını, kalplerinin temiz meydana geldiğini, dürüst ve iyi insan olduklarını düşünür ve bunların cennet amaçlı yeteri kadar meydana geldiğini zannederler. Halbuki Kuran’da tarif edilen iyi insan, cahiliye toplumlarının iyi insan anlayışından çok farklıdır.
Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere ibadet eden; mala meydana gelen sevgisine nazaran, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yöntemde kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri amaçlı) veren; namazı doğru kılan, zekatı verici ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı vakitlerde sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte şunlar, gerçek olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.

Rabbimizin ayette bildirdiği benzeri iyiliğin önce koşulu, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere ibadet etmektir. İnanmak ve ibadet etmek birbirlerinden çok çeşitli kavramlardır. İnsanın yalnızca diliyle Müslüman meydana geldiğini ve inandığını söylemesi tek başına yeteri kadar değildir. İman etmek, lisan ile tasdik faktörün yakınında Allah’ın dinini fiili olarak hayatını sürdürmek ve yaşatmakla olası olabilir. Yüce Rabbimiz Kuran’da ibadet eden insanları şu özellikleriyle tarif etmiştir:
(Öyle) Adamlar ki, ne ticaret, ne alış-veriş onları Allah’ı zikretmekten, doğru namazı kılmaktan ve zekatı vermekten ‘tutkuya kaptırıp alıkoymaz’; onlar, kalplerin ve gözlerin inkılaba uğrayacağı (dehşetten allak bullak olacağı) günden korkarlar.
Bu konuda Kuran’da bulunan tek öbür ayet ise şöyledir: Mümin olanlar, fakat o kimselerdir ki, onlar, Allah’a ve Resûlü’ne ibadet ettiler, ardından hiç tek şüpheye kapılmadan Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler. İşte onlar, sadık (gerçek) olanların ta kendileridir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın