Sohbet'e Giriş

Çalkantılardan düzene

Çalkantılardan düzene

BÜYÜK çalkantılar kocaman rejim kurma anlarının lideridir. Türkçe’siyle, “denizler durulmaz dalgalanmadan”. Çalkantının büyüklüğü, yarattığı sarsıntının derinliği ölçüsünde, kurulacağı bildirilen düzenin daimi olması da beklenir. Tek atışta değilse dahi birbirini istemeyince katı yerleşmeler sonucu olarak bir rejim oturur. Kalıplar belirlenir.
Böyle bakıldığında dünyanın içinden geçtiği bu dönem de derin bir kriz ve çalkantılar dönemidir. Düşüşteki ülkelerde de büyüyen ülkelerde de yaşamsal altüst oluşlar yaşanmaktadır. Global ekonominin her yere nüfuz etmesiyle yaşamsal hareketlilik artmıştır. Bunun getirdiği zor ahenk sağlama yükü de pratik taşınacak benzeri değildir.
Zengin ülkelerde tabanın kayması sebebiyle eskiyen ekonomide işlevsel meydana gelen sınıflar derin bir krize girdi. Bu kriz gelişmiş, refah devleti ülkelerde 60 senenin düşünsel kazanımlarının, yerleşmiş değerlerin de süratle ve sertçe sorgulanmasının önünü açtı.

Kriz sürdükçe siyasal bağlamda liberal ve eşitlikçi değerlerin daha çok sorgulanacağı, bizzat benzeri olmayana yönelik husumetin artacağı bir dönemden geçilecek. Oturmuş seçkinlerin manipülasyon gücünü kaybetmeleriyle de halkçı dalgalar en çiğ ve dışlayıcı taleplerle meydana çıkıyor.
Avrupa’da bu ırkçılık ve başka düşmanlığı, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de ise muhacir karşıtlığı ve toplumsal hükümet düşmanlığıyla kendini gösteriyor. Bu yönden AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de Obama idaresinin başarısız olması şeklinde tepkisel sağın iktidarı kapması hayat ölçeğinde liberal ve eşitlikçi değerlerin de hezimeti olacaktır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın