Sohbet'e Giriş

Burun kanaması sebepleri ile ilgili yararlı bilgiler


Burun kanaması sebepleri ile ilgili yararlı bilgiler

Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Kısmı Uzmanları “Burun kanamasının nedenleri” ile ilgili haber verdi.
Burun kanaması kişileri endişelendiren ve sık sık karşılaşılan muayenehane tek tablodur. Çoğunlukla 2 biçimde görülür:
Gençlerde ve çocuklarda sık sık tekrarlayan ve az miktarda meydana gelen kanamalar: Bu kanamalar çoğunlukla burnun 1 cm. gerisinde oluşmaktadır. Bu bölge kan damarlarının çok yüklü meydana geldiği tek bölgedir. Çocuklarda burun kanamalarının en sık sık nedeni burun karıştırmadır. Çocuklar burunlarını karıştırarak bu kılcal damarlardan çok yüklü meydana gelen bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarına kapı aralamaktadır. Kuru havalarda ve üst solunum karayolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamaları sık sık görülmektedir.
İleri yaştaki hasta olanlarda görülen kanamalar: Kuvvetli, spontane durmayan, çoğunlukla da burnun arka bölgelerinden meydana gelen ve sık sık hastaneye yatırma mecburiyeti duyulan kritik kanamalardır. Bu kanamalar fazladan tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarında meydana çıkmakta, kritik seyirli olmaktadır.
Burun kanamalarının yerel nedenleri:

Burna darbe alınması, burun kırıkları, surat ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain tüketimi burun kanamasına neden olabilmektedir. Bununla Birlikte burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden ötürü da dar sahadan gökyüzü çabuk akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olabilir ve burun kanaması izlenebilir. Üst solunum karayolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit benzeri enfeksiyonlarla da sık sık burun kanamaları olabilmektedir. Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve berbat huylu tümörleri de yüklü burun kanamalarına kapı aralamaktadır. Ergenlik döneminde erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de kuvvetli kanama yapabilmektedir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın