Sohbet'e Giriş

Bu alışkanlıklar dişlere kayıp veriyor


Bu alışkanlıklar dişlere kayıp veriyor

Dt. A. Doğan Bircan, zaman içinde ağız ve diş sıhhatine ne civarı itina gösterilse de tek takım alışkanlıkların dişlere kayıp verme ihtimalinin çok dik meydana geldiğini belirtti.

Zararlı alışkanlıklara dikkat çeken Bircan, şu biçimde konuştu:

“Biberon kullanmak: Bebeği uyuturken ağzında biberonla beslerken uyutmak, uykuya geçmesine destekçi olabilmektedir. Ancak uykuda ağzında biberon varken uyumamalıdır. Bu hem tek risklidir hem tek de dişler amaçlı zararlıdır. Biberondaki tatlı meyve suları, süt ve yöntem besinler dişlerine kayıp verir. Bebeğin uyumasına destekçi olmak amaçlı biberon kullanılsa da uyuduktan hemen ardından ağızda bırakılmamasına bu nedenden itina gösterilmelidir.

Aşırı kahve ve sigara tüketimi: Çok pek kahve tüketiyorsanız dişlerinizde her geçen gün nitelik değişimi ve sararmalar görülebilir. Şayet dişlerinizdeki nitelik değişikliği dair endişeleriniz varsa diş hekiminizle konuşun. Sigara benzeri öbür tütün mahsulleri de dişlerinizde lekelenme ve diş eti hastalıklarının meydana çıkmasına ne sebeple olabilir. Sigaranın bununla birlikte dudak, lisan ve ağız kanserine yol açabileceğini de unutmamak gerekir.

Dişleri sıkmak ve diş gıcırdatmak: Çoğunlukla strese ilişkili olarak olan diş sıkma alışkanlıkları bazen zaman içinde de kendisini belli eder. Bu vaziyet dişlerin aşınmasına, çürüklere ve diş eti çekilmelerine ne sebeple olabilir. Gündüzleri katı gıdalar tüketmemeye itina göstermekte fayda vardır. Bununla Birlikte bu stil berbat alışkanlığı olan hasta olanların diş hekimlerine başvurup iyileştirme amaçlı kendilerine özel yapılan apareyleri edinmesinde fayda olacaktır. Bu alışkanlıkların muadil çözüm yöntemlerinden biri de botoks uygulamalarıdır.

Asitli gıdalar, enerji içecekleri ve meyve sularını çok tüketmek: Zaman içinde bolca asitli gıdaların tüketilmesi ve enerji içeceklerinin pek kullanılması dişler üstünde şeker ve asit saldırılarının oluşmasına ne sebeple olmaktadır. Bu çeşitli gıdaların pek derecede tüketilmeleri dişlerin çok çabuk tek biçimde çürümelerine ne sebeple olmaktadır. Bilhassa süt dişleri olan bebeklerde bu tür içecek ve yiyeceklerin şüphesiz bebeğe verilmemesi gerekiyor

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın