Sohbet'e Giriş

Börülce Ne Türlü Haşlanır


Börülce Ne Türlü Haşlanır

Börülce familya olarak baklagiller aralarında koltuk alır ve tek tür fasulyedir. İyi gelişmiş köklere sahip meydana gelen bu nebat tek yıllıktır ve otsu nebatlar sınıfına girer. Börülce tohumlarının meyvesine bağlandığı yerde rengarenk halkaları vardır bu sebeple öbür tek adı da karnısiyah’dır.
Börülcenin aynı kıtır fasulye benzeri zeytinyağlı yemeği yapılabileceği benzeri salatası da yapılmaktadır. Türlü mezelerde de kullanılabilir.
Eğer kıtır börülce kullanacaksanız öncelikle alacağınız börülceler mümkün olduğunca ince ve kıtır olmalıdır. Böylelikle kılçıklı tek börülceyle karşılaşma rizikonunu en üye indirmiş olursunuz.
Taze börülceleri haşlamadan öncelikle kılçıkları varsa bunları ayıklamanız gerekir. Börülce ayıklamanın kıtır fasulye ayıklamaktan tek farkı yoktur. Bıçak faydalanarak ya da elinizle aşağı ve üst kısımlarını kopardıktan ardından kenarlarındaki kılçıkları da temkinli tek biçimde alın. Sonrasında börülcelerin üstünde siyah delikler olup olmadığını kontrol edin çünkü bu delikler varsa börülcenin kurtlar aracılığıyla keşfedildiği manasına gelir.

Delikli börülceleri ayıklayıp atın. Haşlayacağınız börülceleri boyuna yönelik 2 ya da üç parçaya bölün.
Kılçıkları temizlenen ve ayıklanan börülceleri bol suyla yıkadıktan ardından kaynar su dolu tek tencerenin içerisine haşlanmaya bırakın. Bu esnada tek kabın içerisini çok ilgisiz su ile doldurun, içerisine buz parçaları da ekleyebilirsiniz. Kıtır börülceler aşağı yukarı 8-10 dakikada haşlanır. Çatal sayesinde yumuşayıp yumuşamadıklarını kontrol edebilirsiniz. Haşlanan börülcelerin suyunu süzüp anında hazırladığınız ilgisiz banyoyla buluşturun ve tek 2 dk bekletin. Böylelikle börülceler işlek renklerini ek olarak az kaybedecekler ve ek olarak kıtır görünecekler.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın