Sohbet'e Giriş

Borsanın yerlileri usta yabancıları çırak mı

Borsanın yerlileri usta yabancıları çırak mı

Yeni adıyda Ülkemiz Anapara Piyasaları Birliği’nin her yıl yayımladığı raporda borsanın türk malı yatırımcıları usta usta gösterilirken, başka yatırımcılar tam olarak çırak çıkarıldı. 2001’den bu yana yayınlanmakta meydana gelen senelik raporun geçmiş sayılarında bulunan rakamları da derleyerek 1998 seneninden bu yana borsadaki türk malı ve başka yatırımcıların pay senedini elde tutma sürelerini ve seneler itibarıyla elde ettikleri getirilerin bir bilançosunu çıkardık. Anapara Piyasası 2013 Raporu’nda bulunan bilgiler bir sürü hayret verici ve birbiri ile tezat netice ve hesaplamalara erişiyor. Şöyleki:
Son 16 senede borsanın kazandırdığı ve kaybettirdiği seneler birbirine eşdeğer. 8 yıl olumlu getirisine cevap 8 yıl da kaybettirmiş. 16 senenin bileşik getirisini hesapladığımızda yüzde 306’lık bir getiriye ulaşıyoruz. Hesaplama

içerisinde borsanın en dik faizinin sağlandığı 1999 seneyin olması bileşik getiriyi tatmin edici bir düzeye çıkarıyor.
Yerli yatırımcılar bu 16 senenin 13’ünde piyasayı yenmişler, borsanın aşağı yukarı artışının da üst kısmına kazanç sağlamışlar. Yükselen senelerde ek olarak dik kâr elde ederken, düşen senelerde ek olarak az kayba uğramışlar. Bu bir sürü dik bir muvaffakiyet. Toplanmış, itinalı ve zaman olarak da yüzde 80’e erişen piyasayı yenebilen bir muvaffakiyet gerçekte hayat ölçeğinde var mı bilmiyorum. Bu bağlamda bizim yerliler borsada destan yazmış olmalı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın