Sohbet'e Giriş

BORNOVA BORNOVA

BORNOVA BORNOVA

İnan Temelkuran’ın Antalya’da ‘Kozmos’ ile beraber Altın Portakal meydan ‘Bornova Bornova’sı sinemalarda vizyona girdi. Temelkuran, önce filmi ‘Made in Europe’da meydana geldiği benzeri geçim derdi çeken, yepyeni bir dünya kurmak talep eden çocuk adam karakterleri eksen ediniyor kendine. Ve bu çocuk erkekleri yeniden uzunca uzun konuşturuyor.
Bu defa İzmir’in Bornova mahalleninde kaldırımlarda, bilardo salonlarında ve apartman önlerindeyiz. Konuşmalar sürüp giderek film de şaşırtıcı bir derinlik kazanmaya başlıyor. Ülkenin 12 Eylül darbesine civarı giden sancılarını, semt arasında beslenen faşizmi, pusuda bekleyen şiddeti içinizde seziyorsunuz. Antalya’da hediye alırken yaptığı konuşmada vurguladığı benzeri sorunlara sınıfsal ve siyasi bakıyor Temelkuran. İyi ki de öyle bakıyor. Türk sinemasının şu dönemde onun benzeri
escort canakkale
yönetmenlere de gereksinimi meydana geldiğini tahmin ediyorum.
‘Bornova Bornova’, sizlere huzur verecek, eğlendirecek bir Cuma akşamı filmi değil. Bunun Için karşın bir sürü sıkı yazılmış ve oynanmış sahici karakterleriyle akılda daimi bir film. Keyfiniz kaçsa da, karakterler ve meydana gelen vaziyetler aklınıza çakılı kalacak, unutamayacaksınız. Finale gerçek meydana çıkan küçük tefek bir takım zorlamaları ve kusurlarını bir tarafa bırakırsak, 2009’un en uyarı cazip türk malı filmlerinden biri meydana geldiğini tahmin ediyorum.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın