Sohbet'e Giriş

Bonoda da başka borusu mu ötecek

Bonoda da başka borusu mu ötecek

Borsayı anladık ve de alıştık, yıllarca yabancıların dediği oluyor. Onların yaptığı hareketler indirilmeye taraf veriyor. Girdiklerinde fiyatlar yükseliyor, çıktıklarında düşüyor. Bu da bizzat kendini haklı çıkaran, doğrulayan bir harekete dönüşüyor. Zira piyasanın üçte ikisi ellerinde. İşlem hacminin beşte bir tanesini yapmalarına cevap fiyat ve piyasa hareketleri üstünde tam hâkimiyet kurmuş vaziyetteler. Borsada borularının ötmesi normal.
YENİ DURUM: Fakat hükümet iç borçlanma senetleri (DİBS) piyasasında başka hâkimiyetine birçok alışık değildik. Son aylarda bunu da gördük. Bu vaziyet epeyce stabil izliyen DİBS piyasasını, borsaya yakın seviyede oynaklaştırdı ve istikrarsızlaştırdı.
Üstelik yabancılar DİBS piyasasında gezinen bono ve tahvil stokunun dörtte birine, başka bir deyişle yüzde 27’sine hâkim olmalarına cevap bunu yapıyorlar.
Yine DİBS stokunun yüzde 46’sına Türkiye’de oturmuş bankalar hâkim meydana gelmesine, karşılarında prof, bizzat

pozisyonlarını koruyacak civarı elinde nakit varlığı meydana gelen bir pazar meydana gelmesine nazaran yabancılar buradaki ücretlere taraf veriyorlar.
Ayrıca Türkiye’nin bütçe açığının ve borçlanma oranının düşük izlediği bir dönemde gerçekleşiyor bu vaziyet.
İYİ Kİ ORTA VAR: Bu sebeplerle bono piyasasında da yabancıların borusunun ötmeye başlaması epeyce düşündürücü. Borsadan ardından bonoda da başka hâkimiyeti kurulursa finansal piyasaların anahtarı mühim oranda yabancıların eline geçecek. Geriye döviz piyasası kalacak ki, orada hem bir DİBS hem bir de pay senedi piyasasına getirdikleri ya da götürdükleri paralarla, ücret piyasasındaki işlemleriyle yabancılar esasen epeyce etkililer.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın