Sohbet'e Giriş

Bölgesel denklemler değişirken


Bölgesel denklemler değişirken

Türkiye’nin etrafı gittikçe daha çok kaynamaya başlayacak. Dün Suriye’den, Humus’tan iştirak eden haberler Baas rejiminin kendisine karşı başkaldırısı kritik ölçüde bastırabildiğine delalet ediyasker.
Her ne civarı Sünni birliklerin daha çok kullanılması neticesinde firar eden asker sayısında yükseliş varsa da bunun artık silahlı gücün ayrılması seviyesinde bir kırılma meydana gelmediği da anlaşılıyor. Bir öbür yanıyla Humus’ta olup bitenler Arap Birliği’nin Şam’a sunduğu sulh tasarısının da daha mürekkebi kurumadan geçersiz duruma geldiğini gösteriyor.
Şam’daki düzen kendisine karşı başkaldırıyı en azından şu an için bastırabildiyse bunda İran’dan aldığı dayanağın hissesi kocaman. Bunun yanında Çin ve Rusya Suriye’ye karşı yaptırımlara dayanak vermeyeceklerini de belli ederek Baas rejiminin tek olmadığını gösterdiler.
Batı dünyasında da Suriye’deki rejimin ne türlü gideceği, bir iç savaş yaşanıp yaşanmayacağı ve mahaline ne türlü bir düzen geleceği sualleri canlılığını savunuyor. İç savaş ya da kökten bir yepyeni düzen bölgenin esasen kırılgan

vaziyetini hepten tehlikeli duruma getirebilir. Esad’ın Daily Telegraph gazetesine verdiği mülakatta vurguladığı benzeri Suriye ne Yemen’e ne de Libya’ya benzer.
İran tarafından da Suriye’deki rejimin yerinde kalması bizzat stratejik hesapları ve yerel kuvvet yansıtma mahareti tarafından kocaman ehemmiyet taşıyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI birlikleri Irak’tan çekildikten daha sonra İran’ın bu ülkede gücünün en azından az vadede artacağı aşikar. Bu biçimde Şam’daki rejime desteğini siyah yolundan da sürdürebilir. Şam üzerinden de Lübnan’daki müttefiki Hizbullah ile bağını devam eder.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın