Sohbet'e Giriş

Bölge iyice karışırken

Bölge iyice karışırken

İNSANIN içini feci biçimde karartsa da Suriye’de olup bitene bir sürü dikkatle bakmak gerekmektedir. Içerik yazılırken ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI Dışişleri Bakanı Kerry’nin Rusya’daki temaslarından bir netice çıkıp çıkmadığı belli değildi. İyimser olmak amaçlı de esasında birçok ne sebeple yok. Başkan Obama Suriye konusuna şüphesiz bulaşmak istemiyor. Rusya ise Suriye üzerinden global kuvvet oyunu oynamaya bayılıyor, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’yi huzursuz etmekten birçok hoşnut ve elbette kaybedilen canlar ve meydana iştirak eden vahşet de birçok umurunda değil.
Obama idaresi BIRLEŞMIŞ MILLETLER temsilcilerinden birisinin sarin gazını karşıt görüşlü milislerin kullanmış olabileceği savına karşın bizzat savını değiştirmediğini ifade etti. Esad tarafının kimyevi tabanca kullanmasını Başkan Obama geçtiğimiz yıl geçilmemesi gerekli olan bir “kırmızı çizgi” diye tanımlamıştı. Şerit bu vaziyette geçildi fakat yönetim üst kısmına iştirak eden “Prestijimizi ve inanılırlığımızı kaybediyoruz” yaygarasına nazaran müdahale taraftarı değil.

Amerikan harici siyaset seçkinleri bu konuyla alakalı bir sürü keskin biçimde bölünmüş vaziyette. “Bir ek olarak kimse bizden korkmaz, şipşak Suriye yi cezalandıralım” diyenlere karşın, “Kimyasal tabanca dahi kullanmış olsa bu bizim müdahalemiz amaçlı yeteri kadar ya da olabilitesi yüksek ne sebeple olamaz” diyenler basında kozlarını paylaşıyorlar. Amerikan kamuoyunun ise yüzde 62’sinin Suriye’ye müdahaleye karşın meydana geldiği son yoklamalarda meydana çıktı.
Bu gerçeğe ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin farklı kentlerindeki üniversitelerde yaptığım konuşmalarda da tanıklık ettim. Aşağı Yukarı Amerikalı Irak ve Afganistan deneyimlerinden ek olarak sonra bir de Suriye’de yanmak istemiyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın