Sohbet'e Giriş

Böbrek Yetmezliği Olan Çocuklar Büyüyemiyor

Böbrek Yetmezliği Olan Çocuklar Büyüyemiyor

Çocuklarda, hızlı yorulma ve ten solgunluğu benzeri belirtilerle meydana çıkan böbrek yetmezliği, vaktiyle tedavi edilmediği halde büyüme geriliğine ne sebeple olabiliyor. Uzuv Nakillerini Destekleme Derneği ORDES ve Memorial Şişli Hastanesi aracılığıyla, 2.’si tertip eden “Çocuklarda Böbrek Nakli Sempozyumunda konuşan Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak, çocuklarda böbrek yetmezliğinin en etkili rehabilitasyonunun böbrek nakli meydana geldiğini söyledi.

Türkiye’nin önde iştirak eden bevliye, nefroloji, uzuv nakli ve yüklü bakım uzmanlarının katıldığı “Çocuklarda Böbrek Nakli Sempozyumu’nda; kronik böbrek yetmezliği, nakil öncesi ve ardından uyarı edilmesi gerekenler ve cerrahi yöntemlerdeki yepyeni gelişmeler ele alındı.Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak, böbrek yetmezliğinin bir takım vaziyetlerde belirti vermeden sinsice ilerleyebildiğini ifade etti. Ailelerin bu konuyla alakalı profesyonel olması gerektiğinin vurgusunu yapan Koçak, “Eskisi civarı oynamayan, hızlı yorulan ve belli bir süre

soluk çocuklarda böbrek yetersizliği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekir. Bu bulgular hastalığın önce habercileri olabilmektedir. Genç geceleri fazladan idrara kalkıyorsa ve daha çok idrar yapıyorsa, gündüzleri fazladan tuvalete çıkıyorsa bu işaretleri önemsemek gerekir” dedi.Ateşli rahatsızlık geçiren çocukların 3’de 1’inin tekrarlayan idrar karayolu enfeksiyonu problemi yaşadığını anımsadan Doç. Dr. Burak Koçak, tedavi edilmeyen idrar karayolu hastalıklarının uzunca dönemde böbrek yetmezliğine neden olabileceğini ifade etti. İdrar karayolu enfeksiyonlarının çabuk dönemde tedavi edildiğinde böbrek yetmezliğinin engellendiğini belirten Koçak, “Bunları dışarısında kuvvetli bulantı ve kusması meydana iştirak eden ya da ateşli havale geçiren çocuklarda alta yatan neden böbrek rahatsızlığı olabiliyor. Bu bulguları gösteren çocuklarda kesinlikle böbrek yetmezliği olup meydana gelmediği düşünülmeli ve alakalı tetkikler yapılmalıdır” halinde konuştu.Çocuklarda böbrek yetmezliğinin en etkili rehabilitasyonunun böbrek nakli meydana geldiğini söyleyen Doç. Dr. Koçak, şunları söyledi: “Böbrek nakli kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşamını kurtaran ve konforlu bir hayat sürmelerini imkanı sunan çok mühim bir yöntem. Çoğunlukla Avrupa ve Abd benzeri ülkelerle benzer oranda nakil yapabiliyoruz. Ülkemizde 5 yaşın altındaki çocuklarda nakil oranları gelişmiş ülkelere yönelik düşük vaziyette. Minik çocuklarda böbrek yetersizliği görüldüğünde kesinlikle böbrek nakli inşa edilmesi gerekir.”

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın