Sohbet'e Giriş

Bizim amaçlı tehlike geçti mi

Bizim amaçlı tehlike geçti mi

Açıklanan bilgiler ve eylülde meydana gelen yepyeni katı piyasa hareketleri, Avrupa ve Amerika’da uygun fiyat durgunluğa girildiğini kesinleştirdi benzeri. Avrupa’da belki resesyon olabilmektedir. Bu vaziyet, hükümetlerin hangi kararı ne zaman alacaklarına ilişkili da. Şu An Amaçlı hazırlıklar devam ediyor. Somut gelişim ise 21 Temmuz’da edinilen Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun 450 milyar Euro’ya yükseltilmesinin onaylanması zamanı. AB mekanizmaları geç harekete geçiyor, kuvvet hüküm ediniyor. Gecikmeyle sıkıntı da büyüyor, fatura da.
YUMUŞAK İNİŞ: Yeryüzünde büyüme hızları Avrupa ve Amerika’nın vaziyetine ilişkili aşağıya revize ediliyor. Avrupa’nın bankacılık ve kamu borç problemi durgunlukla birleşerek global piyasalardaki atmosferi iyice kararttı. Bunun Için paralel piyasaların türbülansları da başladı.

Türkiye’nin vaziyetini en güzel yansıtan değerlendirmeyi geçtiğimiz hafta Orta Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptı: “Türkiye’de narin iniş meydana geldi. Uçağın tekerlekleri yere değdi ama piste davranış etmeye devam ediyor. Kemer sinyal ışıkları artık sönmedi. Lütfen kemerlerinizi çözmeyiniz. İşin kolay değil bölümünü geçtik. Fırtına da arkadan geliyor, fotoğraf bu gibi.”
TÜRKİYE NE YAPTI: Bu sözlerden asıl fırtınanın gelmekte meydana geldiğini çıkartıyoruz. Biz eskiden davranış etmiş, bir ilçeye kalmadan piste inmişiz. Peki narin iniş amaçlı ne yapıldı?
Birincisi ve en etkilisi, büyüme hızının düşürülmesi. Çift haneli büyümeden yüzde 5’in altına iniliyor. Üçüncü çeyrek büyümesinin yüzde 5 dolaylarında gerçekleşmesi bilave ediyor. Son çeyrekte de bunun altına inilmesi öngörülüyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın