Sohbet'e Giriş

Birinci Hayat Savaşında Alman Üniformaları Ne Türlü Inşa Edildi ile ilgili yararlı bilgiler


Birinci Hayat Savaşında Alman Üniformaları Ne Türlü Inşa Edildi ile ilgili yararlı bilgiler

Isırgan otu. Birinci Hayat Savaşı esnasında hem bir Almanya hem bir de Avusturya’da pamuk kıtlığı vardı.
Pamuğun yerini tutabilecek uyumlu bir madde arayan bilimciler zekice bir çözüm denedi: Çok az miktarlarda pamuğu ısırgan otuyla karıştırdılar; bilhassa de kaşındıran ısırganların (Urtica dioica) katı liflerini kullandılar.
Almanlar hiçbir sistematik imalat olmaksızın bu maddeden 1915’te 1,3 milyon kilo, önümüzdeki yılsa 2,7 milyon kilo ek olarak yetiştirdiler.
Küçük bir muhabereden hemen ardından İngilizler 2 Alman giysisini elde etmiş ve bu elbiselerin yapısını hayretle incelemiştir…

Isırganın pamuğa mukayese et pekçok tarımsal kolaylığı vardır: Pamuk çok pek sulama arzu eder, yalnızca ılık iklimlerde yetişir ve uyumlu fiyat olarak yetiştirilmek isteniyorsa bol miktarda tarımsal ilaç gerektirir.
“Tamamen ısırgandan bir ceket” giymenin de riskli bir tarafı yoktur, kaşındıran tüyler -zehir dolu silikadan inşa edilmiş minik deri altı şırıngaları- üretimde kullanılmaz. Yalnızca gövdedeki uzunca lifler işe fayda.
Elbette bu bitkinin farklı kullanımlarını önce keşfeden Almanlar değildi. Avrupa etrafındaki arkeolojik kalıntılar bu bitkinin balık ağı, sicim ve giysi yapımında on binlerce senedir kullanılmakta meydana geldiğini işaret etmektedir.
İngiltere’nin Dorset kasabasının Marshwood köyünde Bottle Inn isminde bir bar her yil Hayat Isırgan Yeme Şampiyonası düzenlemektedir. Şartlar çok katıdır: Eldiven yok, ağza uyuşturucu almak yok (bira haricinde) ve kusmak yok.
İşin püf noktası, ısırgan yaprağının tepesini kendinize gerçek katlayıp dudaklarınız arasından ittirmekte ve bir yudum birayla hızlıca mideye indirmekte yatıyor. Kuru ağız, yara bere olabilir derler. Bir saatin nihayetinde boş sapları ardı ardına ekleyip en uzunca sap dizisini yapan kazanır.
Şu andaki rekor erkeklerde 14,6 metre, bayanlarda 8 metre civarındadır.

Sizde Yorum Yapın