Sohbet'e Giriş

BİRİLERİ HENDEK KAZIYOR DİYE HİZMETİ KESMEYİZ

BİRİLERİ HENDEK KAZIYOR DİYE HİZMETİ KESMEYİZ

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin sonrasında, Demirtaş’ın “Polis kurşunuyla ölmüştür” benzeri bir izahı oluyor. Bir de öldürülmeden öncesinde Elçi’nin, “hendeklerin kapatılması, operasyonların hafiflemesi” istikametinde izahları vardı.
Sayın Elçi’nin o izahlarına kimse bir birşey diyemez. Şunlar hem bir mantıklı hem bir muteber açıklamalardır. Beklenen, olması gerekli olan de esasen odur. Vakanın aydınlanmasını dahi beklemeden, anında “Polis kurşunuyla ölmüştür” halinde bir yaklaşım sergilemek, o zatın (Demirtaş) üzgünüm her vakitki alışkanlığıdır. Hatırlarsanız, Ankara’da garın önündeki hadisenin ardından de anında “Katil devlettir” demişti. Durum aydınlanmadan bu çeşit bilgilendirmeler inşa etmek, elde hiçbir kanıt olmadan bu çeşit ifadeler kullanmak, siyasetçiye yakışan bir birşey değildir.

-“Çözüm zamanı buzdolabında”dediniz. Ulusal Takım ve Kardeşlik Projesi, PKK’ya nazaran yabancı bir biçimde aynı ritimde devam edemez mi?
Milli Takım ve Kardeşlik Projesi, esasen bu işin bütününü kapsıyor. Şu an yepyeni bir arayış içine girmeyi gerektiren bir vaziyet yok. Ama bir sürü bir başka birşey ortaya çıkarsa, elbette ki bir ölçümlendirme yapılabilir. Siz şayet benim Kürt vatandaşlarımı ya da bölgeyi zerre civarı seviyorsanız, belediyelerin araçlarını o çeşit hendekler kazmak amaçlı kullanmazsınız. Ama birileri öyle inşa ediyor diye, biz o bölgelere hizmeti kesmeyiz. 780 bin kilometrede hizmetler sürecek. Yollarımız, havalimanlarımız, okullarımız, hastanelerimiz, tümü aynı ritimde devam edecek.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın