Sohbet'e Giriş

Bir zaman her biri ithalatçı olacak

Bir zaman her biri ithalatçı olacak

Ege Hazırgiyim İhracatçıları Birliği Başkanı, “İthalatçı olmamak amaçlı direniyoruz” diyerek düşük kura karşın başkaldırı etti. Paramızın kımetli olması mı mühim, mallarımızın harici pazara satılması mı?
Tekstil ve hazırlıklı giyim, iki mühim sektör. İhracattaki sorun önemli boyutta… Yalnızca onların değil.. Dericinin de, mobilyacının da, madencinin de, meyve-sebzecinin de, herkesin en başında benzer dert var: Düşük kur siyaseti… Bu uygulama 10 senedir kocaman zararlar verdi. İhracatçının kârlılığı tübizzat. Mevduat ve istihdam yara aldı. Rekabet gücü azaldı. Binbir zorlukla girilen harici pazarlar, rakiplere kaptırılmaya başlandı. Sipariş iptalleri sıraya girdi.
escort izmit

Yakınma nedeni; Türk lirasının fazla kımetli olmasıdır.Geçenlerde işadamı Jak Galiko sohbet etti. Öneri ettiği maliyeti dik bulan bir başka alıcının, “Eyvallah, ben Sri Lanka’ya gidiyorum” dediğini ifade etti. Tabiki, tedbir alınmazsa eyvallahlar çoğalacaktır. Üstelik daha berbat günler dönecektir. Bu senenin ihracat rakamları beklendiği civarı sıkı değildir.Bu işten bir takım lobilerin rant ele geçirdiği gerçektir.Gerekirse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizzat devreye girmelidir. Feryada kulak verilmelidir. İhracatçıyı koruyucutedbirler alınmalıdır. Döviz getirene dayanak sağlanmalıdır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın