Sohbet'e Giriş

Bir trilyon ağaç benzeri tek ve hür

Bir trilyon ağaç benzeri tek ve hür

Bir zamanlar bir araya geldiğimizde saatlerce kızlardan, filmlerden ve müzikten konuştuğumuz bir dostum, şimde ne süre buluşsak arılardan ve bahçesindeki ağaçlardan bahsetmekte.
Üniversitenin bahçesinde bir taraftan saklı gizli konyak içerken bir taraftan da Tom Waits dinleyen adamlardan ne ara çiçekleriyle sizli bizli konuşan teyzelere döndük bilmiyorum. Bildiğim tek birşey, arkadaşımın portakal ağaçlarını anlatırken aynı seneler öncesinde Billy Wilder’ın ne türlü dâhi bir sinemacı meydana geldiğini anlattığı benzeri heyecanlandığı. İki adet yan yana ağaç görüldüğünde kesilip mahaline ‘dev proje’ yapılmış olan, gazetelerdeki ‘Ağaç kırımı’ başlıklarının sıradanlaştığı bir ülke için gereğinden pek ‘doğasever’ dostum geçenlerde evin arasında dev saksılara diktiği fidanların yila kaç metre olacağı dair ayaküstü bir botanik konferansı verirken, Alman ormancı Peter Wohlleben geldi aklıma.
‘The Hidden Life of Trees’ isimli kitabı Papa’nın anılarından dahi daha bir sürü satıp Almanya’da ‘bestseller’

meydana gelen, televizyona yaptığı şov reyting rekoru kıran Wohlleben, ağaçların da vatandaşlar benzeri meydana geldiğini söylüyor: “Onların da dostları var. Yalnızlık çekiyorlar. Acıyla çığlık atıyorlar ve toprağın altından (bir web ağı benzeri) birbirleriyle haberleşiyorlar. Kimileri anne ve baba benzeri davranış etmekte. Bazıları rakip bitkilere gaddarca davranıyor. Çocuk olanlar riziko alıyor…”
Peter Wohlleben’e yönelik bir ormanda ya da parkta ağaçların da ‘hisleri’ meydana geldiğini bilerek gezinmek bir sürü çeşitli bir tecrübe: “Dalları kırıldığında ya da böcekler onları kemirdiğinde onlar da ‘Ah’ diyorlar.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın