Sohbet'e Giriş

BİLİM İNSANLARI NE DÜŞÜNÜYOR

BİLİM İNSANLARI NE DÜŞÜNÜYOR

“Diyabette mide ameliyatları kimlere faydalı, kimlere zararlı?”diye İnönü Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. İbrahim Şahin’e sorduk. Profesyonel. Şahin, bu tip ameliyatların esasında obezite cerrahisi operasyonları meydana geldiğini, yalnızca obez, vücudunda insülin hormonu rezervi var meydana gelen Tip 2 diyabetlilerin bundan yararlandığını söyledi.
Bunun dışarısında insülin Tip 1 diyabetliler, insülin hücre rezervi azalmış Tip 2 diyabetliler, MODY ya da LADA tip diyabetlilerin, diyabet müddeti 8 seneden pek meydana gelen hasta olanların yarar mahaline kayıp göreceğini ifade etti. Şahin, bir endokrinoloji uzmanının riziko belirlemesinde bulunmadan vatandaşları operasyon olmaması dair uyarıyor. Yeniden Tip 1 diyabetlilerin, kalp rahatsızlığı olanların, yeme bozukluğu yer alan ve ruhsal sorunu meydana gelen bireylerin bu operasyonu olmamalarını öneriyor.

eskisehir escort
Bu problemin yanıtını Akdeniz Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Mustafa Kemal Balcı’ya sorduk. Profesyonel. Balcı, diyabetin cerrahi rehabilitasyonu operasyonu diye ülkemizdeki biyolojik derneklerin kabullendiği bir operasyon türünün olmadığını, şuanki ameliyatların bariatrik ya da obezite cerrahi ameliyatları meydana geldiğini söylüyor ve bariatrik cerrahi operasyon tiplerini özetliyor.
Birinci sırada; mide küçültücü operasyonlar var. Bunların mideye bant bağlanması, tüp mide operasyonu benzeri çeşitli tipleri var.İkinci sırada; by-pass inşa ederek gıda emilimini azaltmayı hedef alan operasyonlar var. Bunların da çeşitli tipleri var.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın