Sohbet'e Giriş

Bilgen Bengü

Bilgen Bengü

Bilgen Bengü (d. 19 Aralık 1957, İstanara), Türk şarkıcı, oyuncu.İstanara’da dünyaya iştirak eden Bengü, şarkı söylemeye 3-4 yaşlarında başladı. Müziğe karşın yeteneğini farklılık eden ailesi onu Ankara Hükümet Konservatuarı’na yollamak talep etti ama liseye başlayınca müzik hayatını okul orkestrasında solist olarak sürdürdü.

Bengü lisede bir dershane arkadaşının ninesinin müzik çalışmalarına eşlik ederken Nino Varon’la tanıştı. Bengü’nün müzik kabiliyeti Varon’un ilgisini çekti. Bengü’den, Şanar Yurdatapan aracılığıyla başlatılan Cici Kızlar projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile beraber koltuk alması istendi. Katılmayı onay edince Bengü’nün önce müzik kontratı ailesi aracılığıyla imza attı. Bengü, Cici Kızlar’a katılır katılmaz kendini 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Ülkemiz Finali’nde yarışırken buldu. Grup, yarışmaya sözleri ve müziği Atilla Özdemirerkek çocuğu’na ilişkin “Delisin” şarkısıyla katıldı. Semiha Yankıyla birinciliği paylaştılar ve Ülkemiz’yi temsil edecek yarışmacının saptama edilmesi amaçlı lazım iştirak eden kurayı Bilgen Bengü çekti. Kurada kaybedince Ülkemiz’yi Stockholm’de temsil etme hakkını kaybettiler. Bengü, bir anda tüm Ülkemiz’nin tanıdığı Cici Kızlar’ın “Kıvırcık”ı olmuştu. Şat Yapım aracılığıyla gruba özel şarkılar ve koreografiler yapılıyordu. Cici Kizlar’la 2 yıl süresince oldukça başarılı çalışmalar inşa etti. “Delisin”, “Bak Şu Çocuğa”, “Olmaz ki”, “Uçtu Uçtu” şarkıları hit oluyor. Pekçok mecmua ve tesis aracılığıyla senenin grubu seçildiler. “Delisin” isimli filmde oynayarak Tarık Akan ve Necla Nazır’la başrölü paylaştılar. Bir maaş Anadolu turnesine çıktılar.

1976 senesinde Cici Kızlar yayılınca Bilgen Bengü müziğe bir başına devam etti. Nino Varon’la Nova Müzik çatısı altında çalışmaya başladı ve tertip etmesi Onno Tunç’a ilişkin “Söyle Kimdi O?” isimli 45’liğini çıkardı. Hey mecmuası aracılığıyla “Yılın Ümit Verici Bayan Sesi” seçildi. “Söyle Kimdi O?” müzik listelerinde bir numara oluyor. Sonrasında “Kendine İyi Bak”, “O Piti Piti” ve “Dik Kalbimde Yarayı” teklileri indirilmeye çıktı. Altı kez Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Sulh Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut benzeri sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken hem de okuluna devam ediyordu. 1984 senesinde İ.T.Ü. Türk Musikisi Hükümet Konservatuarı Basit Bilimler kısmından mezun oluyor.

1983 senesinde pekçok bestesini, düzenlemesini Ilham Engin’in ve Turhan Yükseler’in yaptığı “Kıvırcık” isimli albümünü indirilmeye çıkardı. Albüm tanıtımının olması gerektiği kadar yapılmaması sebebiyle başarısız oluyor. Bengü 1988 senesinde müziğe ara verdi.

Uzun bir aradan ardından, 2003 senesinde, 4 şarkılık bir EP meydana iştirak eden “Canım Çekti”yi çıkardı. Tertip Etmeleri Turhan Yükseler’e ilişkin meydana iştirak eden bu EP’de “Delisin”, “Söyle Kimdi O”, “Nerden Çıktı Bu Rüzgar?” ve “Haydi Haydi, Git de Konuş” isimli şarkılar bulunmaktaydı. 2000’li senelerde “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Bir Zamanlar” benzeri derleme albümlere hit şarkılarıyla dahil olan Bengü’nün en sevilen şarkılarından meydana iştirak eden “En İyileriyle Bilgen Bengü” albümü 2009 senesinde sevenleriyle buluştu. Şarkıcı nihai olarak 2011 senesinde sözleri ve müzikleri Yavuz Hakan Tok’a ilişkin “Şarabi” teklisiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli 2 oğul sahibidir.
escort gaziantep

Kategori
: Genel
Yazar
: fatih
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın