Sohbet'e Giriş

Batıl İnançlar ve Türklerin Yaşantılarında Koltuk Etmiş Batıl İnançlar

Batıl İnançlar ve Türklerin Yaşantılarında Koltuk Etmiş Batıl İnançlar

Batıl inançlar ülkeden ülkeye, inanıştan inanışa, toplumdan topluma çeşitlilik gösterir ama hiç yok olmaz… Bir biçimde nesilden nesle geçer ve yaşamaya sürdürür. Batıl kelime manası olarak, gerçek olmayan, asılsız her hangi bir temele dayanmayan demektir. Bu vaziyette batıl din da asılsız, doğruluğu mevcut olmayan din manasına gelir. Bu yazıda Ülkemiz çapında gelenekselleşmeye surat tutmuş inançları, inanışları sizlerle paylaşmak istiyorum… İşte Türk asıllı batıl inançlar…
Türk literatüründe koltuk bulan batıl inançların bir kısmı epeyce garip üstelik gülünç, tabiki ilişkin meydana geldiği dönemde o inanışı destekleyici vakalar olmuştur fakat günümüz yaşantısında bu inançların karşılığını bulmak hayli kolay değil.
Türkler genellikle aile, sıhhat, evlenme ve haneye konusunda konularda batıl din geliştirmişler. İşte bunlardan bazıları…

Eskiden “Eğer odanın ışığını evin erkeği yakarsa, o evin hep nur içerisinde ve bereketli olacağına”inanılırmış. Her ne civarı batıl onay edilse de bu inanışı son zamanlarda de desteklememek samimi dahi değil. Her Birimiz huzur, nur ve bereket beklentisi içindeyiz o sebeple bir odanın evin beyi aracılığıyla aydınlığa büründürülmesi ile gelir berekete inanmak hayli güzel… Yeniden evin bereketine konusunda bir yabancı inanış; “ekmek şayet bıçakla kesilirse o evin bereketinin kaçacağıdır”. Ev, Türk toplumu amaçlı çok mühimdir. Evin bereketli olması, temizli olması, dirlik ve ağız tadının daim meydana gelmesinin dileği benzeri meydana gelen pekçok inanış vardır. Sözgelişi “Evin içerisi temiz olmazsa oraya melekler değil şeytanlar gelir”; “Kapının önünde oturan birey iftiraya uğrar”; “Duvar dibinde uyumak sıkı değildir, birey çarpılır”.
Türklere konusunda batıl inançlar genel örf, tane ve ananelerden basit ediniyor. Ataerkil topluluk yapısından erkeğe duyulan hürmet, kadın erkek ilişkisi oyun dağılımı da sık sık Türklerin batıl inançlarına yansımış. Sözgelişi şayet bir erkek, 2 kızın arasından geçerse o süre o erkeğin köse olacağına; şayet bir erkek 2 bayanın arasından geçerse o süre o adamın sözünün geçmeyeceğine; şayet bir kadın 2 erkeğin arasından geçerse o süre o bayanın çocuğunun olmayacağına; şayet bir kadın yöntemde erkeğin önünü keserse bu hareketin uğursuzluk getireceğine inanılır.

Kategori
: Sohbet
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın