Sohbet'e Giriş

Baş ağrısı, başı dönmesi, mide bulantısı, bulgularına dikkat

Baş ağrısı, başı dönmesi, mide bulantısı, bulgularına dikkat

Beyin ve Hudut Cerrahı Profesyonel. Dr. Hidayet Akdemir, Tip 1 beyincik sarkmasının çoğunlukla gençlik döneminde ek olarak sık sık görüldüğünü ifade ederek, “Bu tip anomalinin ana özelllliği beyincikteki tonsillalarının foramen magnum altında servikal omurilik kanalı içine sarkmasıdır”diye konuştu.

Beyin Omurilik Sıvısının (BOS) hem bir beyin, hem bir de omurilik kanalında dolanımı bozulması sonrasında beyin içinde basınç değişikliklerine ve kafa içi basıncın artmasına sebep meydana geldiğini söyleyen Akdemir, “Bu hastalığın oluşumunda ileri sürülen 3 kuram vardır. Hidrodinamik teori; kafa içi basıncıyla omurilik kanalı arasındaki basınç farkı nedeni ile bu anomali oluşmaktadır, mekanik teori; beyincikteki yapışıklılara ilişkili olarak BOS dolanımın bozukluğu söz konusudur, hata gelişim; yaygın gelişimsel bozukluğun bir lokal uzanımı olarak beyincik dokuları uzamıştır” ifadelerini kullandı.

Beyincik sarkmasının başlıca belirtiler neler?

Beyincik sarkmasının başlıca izlerinin, bilhassa mesafeli yükselen kafa içi basıncı sonrasında başı, ense, boyun ve omuzlardaki ağrı meydana geldiğini dile getiren Akdemir, “Baş ağrısı bilhassa geceleri uykudan uyandıracak tarzdadır. Başı ağrısı çoğunlukla bulantı bazen de istifra (istifra (istifra (kusma))) ile beraber görülebilir. Başı ağrısını ense bölgesindeki bazen omuzlara gerçek dağılan ağrıları ve sertlikle takip eder. Ağrı ara ara olabilir bazen hiç olmaz bunun sebebi BOS dolanımındaki mesafeli seyirdir. Bununla Beraber omuz, bel ya da bacak ağrıları görülür bu ağrılar yansıyan tarzda değildir. Ense, omuzlar ve kollardaki ağrı ve basınç ya da stress duygusu en sık sık şikâyetlerdir. Bu ağrıları başı dönmesi dengesizlik şikâyetleri takip eder” halinde sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın