Sohbet'e Giriş

Barbunya Ne Türlü Haşlanır


Barbunya Ne Türlü Haşlanır

Barbunya baklagiller familyasında bulunan tek nebat türüdür. Çeşitli ülkelerde ve dillerde Borlotti fasülyesi ya da Roma fasulyesi olarak da bilinir. Türk mutfağında zeytinyağlı ve etli yemeği yapıldığı benzeri pilaki olarak hazırlanıp meze olarak da tüketilebilir.
Barbunya Nisan ayından bu yana tezgâhlarda görünmeye başlar ve tahmini 6 ay süresince kıtır barbunya bulmak olasıdır. Eylül ayının sonlarına gelindiğinde çoğalış yerini kuru bakliyatlar aralarında alır.
Eğer kuru barbunya haşlayacaksanız aynı kuru fasulye, kuru börülce ve nohutta meydana geldiği benzeri tek gece eskiden üzerini geçecek civarı suya yatırıp haşlayıncaya civarı bekletin. İçerisinde beklettiğiniz suyla haşlamayın, kıtır su kullanın.

Barbunya haşlarken uyarı edilmesi gerekli olan en mühim püf noktası ön haşlama yapmaktır. Barbunyaların üzerini 3-4 parmak geçecek civarı su koyup kaynadıktan ardından 5 dakikalık tek ön haşlama inşa etmek yetecektir. Böylelikle barbunyalar kara sularını atmış olurlar. Ek Olarak ardından barbunyaları düdüklü tencereye alıp üzerini birden çok parmak geçecek civarı temiz su koyun ve tuzunu ek edip kaynamaya bırakın. Düdüklü tencerenin düdüğünü indirdikten ardından altını kısıp 1/2 saat pişmeye bırakın.
Eğer kıtır barbunya kullanıyorsanız aynı kuru barbunyada meydana geldiği benzeri ön haşlama işleminin sonrasında düdüklü tencereye alın. Kıtır barbunyalar kuru barbunyaya yönelik ek olarak kısa zamanda haşlanır. Düdüğünü indirdikten ardından aşağı yukarı 15 dakikada haşlanacaktır. Şayet düdüklü değil normal tencere kullanacaksanız haşlanma müddeti aşağı yukarı olarak 30 dakikadır. Bu müddetin nihayetinde muayene edip olması gerektiği kadar yumuşamadıysa tek süre ek olarak pişirebilirsiniz.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın