Sohbet'e Giriş

Bağımsızlığın test edileceği aşama

Bağımsızlığın test edileceği aşama

Piyasa da geçen gün itibarıyla sus pus oluyor. Dolar yüzde 2.5, Avro yüzde 2.4 yükselmişken ikisi ansızın yüzde 3.7 ölçüt kaybına uğradı. Bugünü başladıkları düzeyin de altında kapattılar. Faiz oranları gevşerken borsada kısmi bir toparlanma görüldü.
Çekilen tabanca, Orta Bankası Ücret Siyaseti Kurulu’nun bu akşam harika toplanacağının açıklanmasıydı. Burada alınacak hükümler da gece saat 24.00’te duyurulacak. Anlaşılan tüm finansçılar ve dövizle işi olanları uykusuz bir gece bekliyor.
BEKLENEN NE: Orta Bankası tabanca çekmesine çekti de silahtan ne çıkacağını bilmiyoruz. Fakat bu gece öğreneceğiz. Piyasanın talepleri ve talebi üremin yükseltilmesi ve en azından çift haneli rakamlara çıkarılması istikametinde. Olabilir mu olmaz mı bir tarafa, dövizde tüketicilerin bir köşeye çekilmesi ve ellerindeki dövizi satmaları “Başımıza bir iş gelmesin, ne olabilir ne olmaz” korkusundan. Bekleme çarşamba sabahına civarı aynı ritimde devam edebilir. Sürpriz toplantıdan çıkacak hükme yönelik de yarından bu yana ne yapılacağına karar verilir.

VADE MESELESİ: Şayet Orta Bankası piyasaların beklediği kararı verirse ve üremi beklediği oranda artırırsa, az vadeyi kurtarılabilir, dövizde tansiyonu yatıştırabilir. Esasen şu anda bu şekilde bir faiz artırımı kritik ölçüde ücretlerin içerisine girmiş vaziyette. İkinci el piyasada Hazine üremlerinin çift eve yükselmesinin en ciddi sebebi bu. İşte bu sebeple Orta Bankası’nın artırımı az vadeli faizleri artırır ama ortada ve uzunca vadeli faizlere yansıması ek olarak hudutlu kalır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın