Sohbet'e Giriş

Aşırı şeker ve tuz tüketimine dikkat!

Aşırı şeker ve tuz tüketimine dikkat!

Sağlık Bakanlığı aracılığıyla yapılan ve kamu binalarında tuz ve şeker kullanımının azaltılmasıyla alakalı genelge, tuz ve şekerin pek kullanımının vücuda zararlarını da gündeme getirdi. Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde memur Beslenme ve Rejim Uzmanı Seda Albayrak, vücudun esasında temel şekere gereksinimi olmadığını belirterek, “Aşırı şeker ve tuz tüketimi değiştirilebilir sıhhatsiz bir beslenme uygulamasıdır. Vücudumuzun esasında temel şekere gereksinimi yoktur. Zira besinlerde bulunan karbonhidratlar da şeker içermektedir. Şekerin hiçbir vitamin mineral protein değeri yoktur. Başka Bir Deyişle besleyici bir yanı olmamakla beraber yalnızca boş bir enerji kaynağıdır. Tükettiğimiz pek şeker enbaşta obezite olmak üzere pekçok rahatsızlığı da eşliğinde getirmektedir. Şeker çok çabuk bir biçimde yağa dönüşür. Bilhassa bel ve göbek etrafı yağlanmayla beraber bedendeki yağ oranını da arttırır. Bir küp şeker tahmini 20 kaloridir. Gün Içerisinde 5 bardak çay içtiğimizi düşünelim bir bir şekerle. Bu 5 küp şeker de bize 100 kalori kazandırır. Bu da bir yıl içinde 5 kilo

civarı ağırlık kazanımına sokak açar. Şeker ince bağırsaklarda emilerek kan şekerini çabuk bir biçimde yükseltir, diyabet rizikonunu de arttırır. Bununla Birlikte diş çürüklükleri, hipertansiyon, kolesterol, kanser benzeri pekçok rahatsızlığı da eşliğinde getirir. Saflaştırılmış arıtılmış şeker başka bir deyişle basitleştirilmiş şekerler mahaline tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller ile kuru sebze meyveleri tüketmemiz ek olarak gerçek olacaktır” halinde sohbet etti.

“AŞIRI TUZ TÜKETİMİ FELÇ VE BEYİN KANAMASINA SOKAK AÇIYOR”

Şeker benzeri tuzun da fazla kullanımının birey sıhhatini negatif etkileyici meydana geldiğini aktaran Albayrak, sıhhatli hayat kurallarından birinin de gündelik sodyum ihtiyacını karşılayacak biçimde tuz tüketmek meydana geldiğini ifade etti. Albayrak, “Günlük sodyum ihtiyacımız 2400 miligramdır. Bu da 5 gr tuza isabet gelmektedir. Ülkemizde 2008 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, bir bireyin aşağı yukarı tükettiği tuz ölçüsü 18 gr olarak saptanmıştır. Fakat bu oran 2012 senesinde 15 grama düştüğü belirlenmiştir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın