Sohbet'e Giriş

Aşık Veysel Kimdir

Aşık Veysel Kimdir

Bir milletçe şairi yanı aşıktır. Veysel’in soy ismi Şatıroğlu’dur. 25 Ekim 1894 senesinde doğup 21 Mart 1973 tarihinde ölüm etmiştir..
Saz çalan aşık, Sivrialan (Sivas) ilindendir. Fukara bir rençperin oğludur. Şanssız bir biçimde artık yedi yaşındayken geçirdiği çiçek rahatsızlığı sebebinden gözünün birisini tamamıyla kaybetmiştir. Ek Olarak ek olarak sonra öbür gözüne de tabir-i caizse perde iner. Gözü az da olsa görüyor meydana gelen Aşık Veysel’in az gören gözüne bir sırık batmasıyla Aşık Veysel tamamıyla kör olur.
Babası erkek çocuğunun sıkıldığını görüp ona oyalanması amaçlı bir saz vermiştir. Bu saz da komşuları Molla Hüseyin’in çabalarıyla Aşık Veysel aracılığıyla ağır ağır öğrenilmiştir. Aşık Veysel’in aşıklık hikayesi bu biçimde başlamıştır zira saza çok bağlanmıştır. Babası da bu vaziyetini görünce onu o vaktin populer aşığı Çamşıhlı Ali Ağa’ya çırak olarak vermiştir. Böylelikle Aşık Veysel önce saz derslerini almaya başlamıştır. Aşık Veysel, sazı öğrenir öğrenmez şiir yazmayı, yepyeni deyişleri ve sazın inceliklerini öğrenmeye girişmiştir.

Elbette o zamanlar savaş dönemleridir ve Aşık Veysel’in bütün akranları savaşa götürülmüştür ama bizzat kör meydana geldiği amaçlı askere alınmamıştır. Köyde yalnızca bayan ve çocuklarla olan Aşık Veysel bu vaziyette birçok sıkılıp kendisini iyice saza vermiştir. Hatta 1919 senesinde 25 yaşındayken evlendiği eşi birçok de hayırlı çıkmamış, onu diğer bir adam amaçlı terk etmiştir. 27 yaşında başka bir deyişle 1921 senesinde kadın babasını kaybeder. Bu onu ek olarak kocaman bir ıstıraba sürükler. Ama kaderi 1921 senesinde Gülizar Hanım ile tanıştığında güzele döner ve Gülizar Hanım’dan 2 adam 4 kız genç dünyaya gelir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın