Sohbet'e Giriş

Anton Pavloviç Çehov ve Eserleri


Anton Pavloviç Çehov ve Eserleri

29 Ocakta 1860’ta Rusya’da doğdu. Inanç dair muhafazakâr meydana gelen babasının baskısıyla kilise korosunda ilahi ifade etti. Bir süre, Yunan göçmenlerinin eğitimine aynı ritimde devam ettiği bir okulda okudu. Babası 1876’da iflas edince Moskova’ya göç etmesine nazaran Çehov, Tagangrog’da kalıp lise eğitimini aynı ritimde devam ettirdi, bir taraftan da geçimini sağlamak amaçlı çalıştı.
On yıl aynı ritimde devam eden lise eğitiminde Yunan ve Latin klasikleri üst kısmına temellenen verilere sahip oluyor. Bu da Çehov’un yaşamı süresince klasiklerden haz etmemesine gerek oluyor. 1879’da liseyi son verdi ve tıp fakültesine girerek 1884’te hekim oluyor ve hekimliğe başladı.

Tıp kursu süresince farklı gazete ve dergilere yazarak ailesine destekçi oluyor. “Cerrahlık”, “Cansız Ceset”, “Kaçak” benzeri hikâyelerini bu dönemde yazdı. 1887’de öykülerinin bulunduğu “Alacakaranlıkta” isimli kitabıyla Rus Akademisi’nin verdiği Puşkin Ödülü’nü kazandı. Benzer yıl “Ivanov”, Moskova’da yer alan Korsch Tiyatrosu’nda izleyicilerin beğenisine takdim edildi. 1891’de sürgündekilerin vaziyetini incelemek amaçlı Sibirya’ya giden Çehov, daha daha sonra Avrupa’yı gezerek pekçok yazarla tanıştı. “6. Koğuş” isimli öyküsü 1892’de yayımlandı. O dönemde dağılan kolera salgınında hekim olarak etkin vazife aldı.
1894 senesinde vereme yakalanarak iyileştirme olmak üzere Kırım’a gitti. Bir yıl daha sonra “Martı” oyununun önce sürümünü yazdı. Tolstoy’la tanışması da o döneme isabet gelir. “Köylüler” isimli uzunca öyküsünü 1897’de yayımlandı. Bir yıl daha sonra Olga Knipper’le tanıştı. Knipper, ilerde evleneceği kadındı. Benzer yıl babasını kaybetti.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın