Sohbet'e Giriş

Antalya’dan ‘geriye olan’ kadınlar

Antalya’dan ‘geriye olan’ kadınlar

GEÇTİĞİMİZ Antalya Film Festivali’nde seyrettiğim iki film, çeşitli kadın karakterleriyle diğerlerinin arasından anında sıyrılıyorlardı. Yıllardır yakıntı ettiğimiz, “Türk sinemasında gerçek dürüst kadın karakter yazılmıyor” meselenine kendince çözüm getiren bu iki filmden biri Çiğdem Vitrinel’in yazıp yönettiği “Geriye Kalan”, ötekisi ise Ümit Ünal’ın “Nar”ıydı.
Eski Yeşilçam geleneğinde kadın karakterlerin hepsi birbirine benzer. 80’li senelerde bu şablonların mahaline ek olarak hakikat bayanlar gelse de, son 20 senenin sinemasında şablonların zenginleştiğini şayet sıkı yazılmış kadın karakter sayısının çoğalmadığını görüyoruz. Bayanlar erkekler dünyasında halen benzer rollere mahkûm: Suçsuz âşık, kurban ya da fettan…
“Geriye Kalan” ve “Nar”ın kadın karakterleri ise alıştığımız şablonların dışındalar. Mesela, “Geriye Kalan”da aldatılan eşin (Şebnem Hassanisoughi) duygusal reaksiyonları, çeşitli gelişiyor. Vitrinel, Türk sinemasındaki alışkanlıkların tersine filmi
antalya escort
izliyen bayanların özdeşleşemeyeceği, üstelik nefret edebileceği bir aldatılan eş portresi çiziyor. Evli erkeği baştan çıkaran kadın (Devin Bağımsız Çınar) ise ek olarak anlaşılabilir, ayakları yere basan biri. Esasen, beklentilerin aksine, “fettan kadın” ahlakça gerçek bir rotaya girerken, suçsuz kadın muayeneden çıkıyor.
Vitrinel, karakterlerin davranışlarının geri yatan uygun fiyat sebepleri de aklımızdan çıkarmamamızı sağlıyor. Onları sahip oldukları hayat kalitesini savunmaya personel bayanlar olarak gösteriyor. Bu nedenle, film süresince işin sınıfsal ve uygun fiyat yanlarını vurgulamayı ihmal etmiyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın