Sohbet'e Giriş

Anne ölümlerinin yüzde 29’u şuur eksikliğinden

Anne ölümlerinin yüzde 29’u şuur eksikliğinden

Türkiye Milletçe Sıhhati Müessesesi Kadın ve Üreme Sıhhati Ev Başkanı Gökyüzü Sanisoğlu, kadın adaylarının hamilelikten öncesinde bilinçlenmesinin mühim meydana geldiğini belirterek, “Kadınların haber eksikliğine ilişkili başka bir deyişle hizmet istek etmemelerinin kadın vefat oranı içerisinde bulunan hissesi, yüzde 29” diye konuştu.

Op. Dr. Sanisoğlu, AA muhabirine yaptığı bildiride, geliyor olacak nesillerin ek olarak sıhhatli, refah duruma gelebilmesi için pekçok yazılım yürüttüklerini ifade etti.

Anne vefat oranlarının ülkelerin gelişmişlik göstergesi meydana geldiğini belirten Sanisoğlu, “Bakanlığımızın yapmış meydana geldiği çalışmalar neticesi bu yönden hayat ülkeleri içinde sıkı seviyedeyiz. Yeryüzünde kadın

ölümleriyle maçta oldukça başarılı ülkelerde oran, 100 bin işlek doğum esnasında 10 birey ve altında. Ülkemizde bu seviye 15 birey. Bu, sıhhat personelimizin oldukça başarılı çalışmaları ve Bakanlığımızın yürüttüğü programlar çerçevesinde olmuştur” diye sohbet etti.

Sanisoğlu, Türkiye’deki kadın ölümlerinin sebepleri içinde haber eksikliğinin birinci sırada bulunduğunu, bunun için ilişkili kadın vefat oranının yüzde 29 meydana geldiğini kaydederek, “Her 100 kadından 29’u bilinçsizlikten, durum düşüklüğü, uygun fiyat yetersizlik ya da kayınvalidesinin, eşinin ‘Ne sebep var, biz doktora mı gittik?’ benzeri söylemlerinden ötürü sıhhat kuruluşuna başvurmuyor. Bu da ölümleri eşliğinde getiriyor. Bayanların haber eksikliğine ilişkili, başka bir deyişle hizmet istek etmemelerinin kadın vefat oranı içerisinde bulunan hissesi yüzde 29” diye sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın