Sohbet'e Giriş

Anne Karnındaki Bebeğin DNA’sından Rahatsızlık Teşhisi!

Anne Karnındaki Bebeğin DNA’sından Rahatsızlık Teşhisi!

Bilim adamları, ebeveynlerin çok yakında doğmamış bebeklerinin kalıtsal bir hastalığa sahip olup olmadığının, gebe annenin kan örneğinin çözümleme edilmesiyle belirlenebileceği yepyeni bir teknik üretti.

Hong Konglu ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li Bilim insanları, kadın karnındaki bebeğin bütün gen haritasını ortaya çıkarmak amaçlı noninvaziv (hastaya fizyolojik bir kayıp verme olasılığı olmayan) tekniğini geliştirmesinin sonrasında, ebeveynlerin çok yakında doğmamış bebeklerinin kalıtsal rahatsızlık taşıyıp taşımadığını öğrenebileceğini ifade etti.

Cenin DNA’sı içerir annenin kan örneğini çözümleme ederek, çocuğa ilişkin bütün DNA dizilerini belirleyebildiklerini vurgulayan Bilim insanları, bu icat ile bununla birlikte annenin plazmasının, cenine ilişkin bütün genleri oluşturduğunun keşfedildiğini belirtti. Önceden bebeğin DNA’sının bir bölümünün annenin kanında meydana geldiği düşünülüyordu.

Prof. Dennis Lo, “Annenin kbir an önce, DNA’nın yüzde 90’ı kendisine aittir, yüzde 10’u ise bebeğindir. Ceninin genlerinin yarısı babadan, yarısı annedendir. Bu çalışmadan öncesinde, vatandaşlar yalnızca bir bir rahatsızlığı görebiliyordu şayet çoğalış kalıtsal olarak geçtiğimiz birden fazla rahatsızlık görüntülenebilecek”dedi.

Araştırmanın bir çift üstünde yapıldığı ve denetim ekibinin, ceninin, babadan değişinime uğramış beta talasemi hastalığını ırsi olarak taşıdığının belirlendiği belirtildi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın