Sohbet'e Giriş

ANLAŞMAYI FESHETTİK

ANLAŞMAYI FESHETTİK

Türk Kabiri’nın statüsü dair bu belgede de rastgele bir değişim yapılmamış ve on dönümlük arazi önceden meydana geldiği benzeri “Türk toprağı” olarak kalmıştı.
Hatay, tüm bu anlaşmalar ve sözleşmeler imzalandığı sırada halen Fransız hâkimiyetinde idi. Ülkemiz, 1930’ların sonuna gerçek Hatay’ın iadesi konusundaki müzakerelere devam ederken, 1926 sözleşmesinin bir takım maddelerinin ehemmiyetini kaybettiğini ve uygulama imkânı kalmadığını ilân etti, 3 Aralık 1938’de de 1926 tarihindeki sözleşmeyi feshettiğini ve Fransa ile yepyeni bir protokol uygulamak istediğini izah etti.
Fransa, Hatay’ı 1939’da Ülkemiz’ye devretmesinin sonrasında Ankara ile bir yabancı mukavele inşa etti. Ankara’da 30 Mart 1940’ta imza adan bu sözleşmede “Türk Mezarı”nın Ülkemiz’ye ilişkin olması bahsinde hiçbir değişiklikte bulunulmuyor ve bundan önce belirlenmiş hudut çizgisi muhafaza ediliyordu.

Türkiye ile Fransa’nın imza attığı Suriye dair nihai yazı, 1940 tarihindeki işte bu mukavele idi. Fransa, hemen sonrasında Nazi işgaline uğradığı amaçlı beynelmilel hukukun koşulu meydana gelen “onaylanmış metinlerin karşılıklı teatisi” işlemi yapılamadı, Ülkemiz, Fransa’nın sözleşmeyi onaylamaya olanak bulamadığına inandı ve Suriye ile daha sonraki tüm diplomatik münasebetler önceden imzalanmış belgeler ve Suriye’nin bağımsızlığını kazanmasının sonrasında varılan yabancı anlaşmalara yönelik tertip etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın