Sohbet'e Giriş

Amerikan mısırı

Amerikan mısırı

Amerikalılar mısırı sever, şurubunu satar ama bu mısır yabancı mısır,Hüsnü Mübarek’i deviren Mısır. Tüm zenginlik yüzde 1 ‘in elinde l toplandığı amaçlı yüzde 99’un ayaklandığı Mısır. Uzaktan bakınca hiç benzemeseler de Amerika’daki yüzde 99 da benzer sebeple ayakta işte. Nobelli ekonomistler söylemişti, “Bakalım yüzde 99 dalgası Amerika’ya ne süre gelecek” diye. Hem Bir de aylar ek olarak önce.
Nobel’li ekonomist Stiglitz ek olarak geçtiğimiz mayıs ayı içinde Vanity Fair’de şu şekilde yazmıştı: “Baskıcı rejimlere karşın protestoları izlerken, bize ne süre geliyor olacak diye sormalıyız. Zira biz de, uzaklardaki o sıkıntılı yerlerden biri haline geldik. Bu ciro adaletsizliği, nihayetinde zenginleri pişman edecek…”
Stiglitz’in Amerika’yı benzettiği yerler, Mısır, Tunus, Yemen, Libya ve Bahreyn’di. O baskıcı âlemdeki yüzde 1’lik elit tabakanın ülke servetlerinde aslan payına sahip meydana geldiğini, zenginlerin milletin hayat şartlarını iyileştirecek her çeşitli siyasetin karşısına dikildiğini yazıyordu. Amerikan demokrasisinde de yüzde 1’lik kesim milli gelirin dörtte bir tanesini elinde tutuyordu, servet ise yüzde 40’a varıyordu.
porno

ABD ciro adaletsizliğinde Rusya ve İran’la benzer ligdeydi. Hepsinden ehemmiyetlisi vesile eşitliği gittikçe tükeniyordu ki, bu da Amerikan kimliğinin basit karakterini erozyona uğratıyordu.
Tepedeki yüzde 1 en güzel hanelere, en muhteşem öğrenim imkânına, en güzel doktorlara ve en parlak hayat tarzına sahip olabilirdi ama paranın satın alamayacağı bir birşey vardı: Bizzat kaderlerinin de yüzde 99’un hayat şartlarına ilişkili meydana geldiğini anlamaları amaçlı hiçbir servet yetmezdi. Stiglitz’e yönelik tepedeki yüzde 1, tarih süresince bu gerçeği önünde nihayetinde anlamış, fakat her defasında bir sürü geç kalmıştı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın