Sohbet'e Giriş

Alişveriş Merkezi’lerin Geleceği Parlak Görünmüyor


Alişveriş Merkezi’lerin Geleceği Parlak Görünmüyor

Türkiye çapında her ay tek yenisinin açıldığı çağdaş alım satım merkezlerinin geleceği çok parlak görünmüyor. Zira talebin çok üstünde tek talep var. Özgür piyasaların en can müşteri kaidesi meydana gelen Arz-Talep Balansı bu konuyla alakalı süratle bozuluyor.
Arz ın bu civarı çabuk ve çok olması sıkı, berbat oluşturulmuş balansları aşağı üst etmekte. Perakendecinin kararsızlığı ve rizikoları çoğalıyor. Farklı sektörlerdeki perakendeciler yepyeni yapılan alım satım merkezinde yer alıp, almama dair çelişki yaşıyor. Zira şayet açılan alım satım merkezi alaka görür ve işler sıkı giderse sıkıntı yok ama umulan gerçekleşmez ise işletme masraflarının kilosu sebebinden iflas edilebilir.
Artık biliyoruz ki ALIŞVERIŞ MERKEZI ler çok masraflı ve çok obur işletmelerdir. Kiralar ve aidatlar yüksek, mesaisi uzunca meydana geldiği amaçlı personel sayısı normalden pek, buna bağlı olarak işletme masrafları da yüksektir. Yepyeni açılan ALIŞVERIŞ MERKEZI lerde kocaman markalara çok uyumlu kiralama şartları yaratılırken artık yeteri civarı büyümemiş markalardan ve marka olmayanlardan yüksek kiralar istenmektedir. Her ne civarı kiralayan ve kirada oturan arasındaki bu kontratlar saklı tutulsa da kulağımıza ALIŞVERIŞ MERKEZI lerin kocaman markalar lehine inanılması kolay değil avantajlar sağladıkları bilgisi gelmektedir. Duyduklarımız içinde, önce 5 sene kira

ödemeksizin yalnızca aidat tediye şartıyla sözleşme yapanlar meydana geldiği benzeri kira ödemek mahaline belli tek cironun üzerindeki miktardan yüzde almak halinde olanlar da vardır. ALIŞVERIŞ MERKEZI ler kocaman markalara karşın bu gibi cömertlikler sergilerken bilhassa marka olamayanlardan genel vasatisinin 2-3 sert civarı kira istek etmektedir.
Diyelim ki ALIŞVERIŞ MERKEZI nin metrekare aşağı yukarı kira bedeli 40-50 usd ise tek takım perakendecilerden 120-150 usd istek etmektedir. Şayet sektöre 2-3 mağaza boşanmış ancak onlarca istek olmuşsa bu vaziyette maaş kiralama fiyatı metrekare başına 200 usd ın da (örneğin; 50 metrekare 10.000 USD maaş kira ) üst kısmına çıkabilmektedir.
AVM ler kocaman markalar amaçlı yarattıkları avantajın ceremesini minik perakendecilere ödetmektedir. Yüksek kira bedellerini ödemek zorunda olan minik perakendeciler işletme giderlerini maliyetlerine aksettirdiklerinde rekabet bahtları azalmaktadır. Arsa sahipleri ve müteahhitler ALIŞVERIŞ MERKEZI lerin tek kaç senede maaliyetlerini çıkaran karlı işletmeler meydana geldiğini keşfetmişlerdir.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın