Sohbet'e Giriş

Aksaray Acemhöyük ile ilgili yararlı bilgiler


Aksaray Acemhöyük ile ilgili yararlı bilgiler

Aksaray’ın 18 km kuzeybatısında Yeşilova’dadır. MÖ. 3000 senesinde iskân görmüş, en parlak devrini MÖ. 2000-1750 senelerinde yaşamıştır. Şehrin o vakitki ismi kesinlikle olarak bilinmemekle birlikte, türk malı ve başka Bilim insanları aracılığıyla Puruşhanda meydana geldiği sanılmaktadır. 1948 seneninden bu yana sistemli tek biçimde süren kazılar neticesinde Höyükte Assur Ticaret Kolonileri dönemine ilişkin kocaman tek saray ve deposu ortaya çıkarılmıştır. Üçüncü katta açığa çıkarılmış meydana gelen 2 saray yapısı tek Acemhöyük amaçlı değil, Anadolu mimarlık tarihi tarafından da önemlidir.
Anadolu’nun 4 bin yıl öncesinde en popüler yeraltı maden imalat merkeziydi. Akad ve Hitit yazıtlarında ismi geçtiğimiz populer Asur şehiri Puruşhattum… Bugünkü ismiyle Acemhöyük.
Anadolu’nun en kocaman höyüklerinden meydana gelen Acemhöyük, 700x600x20 m3 hacimdeki höyük ve onu çevreleyen Aşağıya Kent’den meydana geliyor. Yeşilova Beldesindeki Acemhöyük, Aksaray’ın kazı çalışması yapılmış olan önce ören yeridir. Kazılar 46 senedir devam ediyor.

Yapılan kazılarda, höyükte Eskiyen Tunç ve Asur Ticaret Kolonileri Çağlarına ilişkin en az 12 katın varlığını, Aşağıya Şehrin ise yalnızca Asur Ticaret Kolonileri Döneminde iskan edildiğini saptismi.
Il, Eskiyen Tunç II (M.Ö. 2500) çağından bu yana gittikçe gelişirken, en parlak dönemini Asur Ticaret Kolonileri Döneminde yaşismi. Bu Sabah amaçlı sebebi meçhul kuvvetli tek büyük yangın M.Ö. 18. asırda, şehrin hepsini sardı ve bu parlak döneme nihai verdi. Il, bu felaketten kurtulanlar aracılığıyla 2 defa ek olarak inşa edilirken, M.Ö. 17. asırda tamamıyla terk edildi. Uzunca tek aradan sonra, höyüğün batı ve güney yükseltilerinde yoğunlaşan nihai yerleşmeler, M.Ö. 6. asırdan başlayarak Roma devri başlarına civarı sürdü.
Yavuz Padişah Selim’in Çaldıran Seferi akabinde, İran Azerbaycanından bölgeye sunulan gruplardan üç oba höyüğün eteklerine yerleşirken, Acemhöyük ismi da bu nihai yerleşenlerden adını almıştır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın