Sohbet'e Giriş

Akraba Dışı Kordon Kanaat Bankası tescillendi


Akraba Dışı Kordon Kanaat Bankası tescillendi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı ve Kordon Kanaat Bankası Sorumlusu ve Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel. Dr. Meral Beksaç, AA muhabirine yaptığı bildiride, göbek kordon kanının fazladan kemik iliği konusunda hastalıklar, kanser, kalıtsal hastalıklar ve bağışıklık sistemi hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanıldığını anlattı.

Şimdiye civarı merkezlerinde akraba dışı 4, akrabalar arası 16 kordon kanaat nakli gerçekleştirildiğini dile getiren Beksaç, “Kalitemizin hayat standartlarını yakaladığını yaptığımız testlerle ve muayenehane uygulama sonuçlarıyla biliyoruz. Bankamızdan sağlanan ürünlerle yapılmış olan nakillerde kök hücrenin tutması da bunu bize gösterdi” diye konuştu.

Bu kapsamda beynelmilel “FACT NetCord” akreditasyon sertifikasını, 2 senedir aynı ritimde devam eden incelemeler ve müfettiş denetlemeleri sonucu olarak ekim ayı içinde aldıklarına dikkat çeken Beksaç, “Bu akreditasyon dokümanını meydan Türkiye’deki tek bankayız.

Bu belge 3 sene geçerliği meydana gelen tek sertifika. Yeryüzünde bundan önce bu statüye erişmiş 52 banka yer alıyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de dahi yalnızca 10, Fransa’da 4, İtalya’da 4, İspanya’da 2, İngiltere’de 2 bankanın akredite meydana geldiği dikkate alındığında seçiciliğin ehemmiyeti daha sıkı anlaşılıyor” diye konuştu.

Söz konusu kalite belgesinin alınmasının avantajlarına dikkat çeken Beksaç, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) alanında akraba dışı periferik kök hücre, kemik iliği ya da kordon kanaat bedelinin herkes 15 bin TL. Halbuki yurt dışarısında bu rakamlar kordon kanaat amaçlı 75 bin-100 bin liraya civarı yükselmektedir. Öbür hücrelerin bedeli ise kordon kanının tahmini yarısı düzeyindedir. Bu da erişkinlerde çift kordon kanının bizzat öz kaynaklarımızdan, mali bakımdan endişelenmeden, kolay bir şekilde sağlanabileceğine göstermektedir.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın