Sohbet'e Giriş

AK Parti’den Yeni Anayasa İçin Çifte Sandık Önerisi

AK Parti’den Yeni Anayasa İçin Çifte Sandık Önerisi

AK Parti, TBMM’de oluşturulacak Anayasa Mutabakat Kogörevi’na, içerisinde revize edilmiş başkanlık sisteminin de meydana geldiği yepyeni tek anayasa metni götürecek.

Partinin hukukçu kurmayları, 2 defa Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı toplantı inşa etti. Toplantılarda, geçtiğimiz aşama üstünde mutabakat sağlanan 60 madde dışarısında, partinin bundan önce gündeme getirdiği yazı revize edildi. Fakat toplantının en enteresan yanı, muhalefetin başkanlık sistemi teklifine karşı çıkması halinde, ne türlü tek üslup geliştirileceğine ilişkili olarak değerlendirmeler oluyor.AK Parti kurmayları, yepyeni anayasanın bilhassa başkanlık sistemine yönelik kısmına muhalefetin itirazı halinde, yepyeni öneri götürmeyi gündemlerine aldı. Toplantıda, “Böyle tek vaziyetle karşılaşırsak, o zaman başkanlık sistemini ve parlamenter sistemi öngören 2 farklı yazı hazırlayalım.

Milletin karşısına 2 metinle çıkalım. Hangisine oy verilirse onla beraber yola aynı ritimde devam edelim, teklifi götürelim” dediler.Bu sürpriz öneri, toplantıda polemik konusu oluyor. Tek Takım AK Partili hukukçular, anayasa ve yasalara yönelik bunu yaşama geçirmenin kolay değil meydana geldiğini ifade ettiler. Öneri sahipleri ise “Üzerinde mutabakat meydana gelen maddeleri TBMM’de onay edip, tartışmalı olanları 2 alternatif olarak halk oyuna sunabiliriz. Mutabakat masası dağılmadan bunu önerelim” dediler.

Bu konunun olabilirliğinin tartışılmasından daha sonra mutabakat sağlanmaması halinde dile getirilmesi benimsendi.AK Parti, evvelki aşama hazırladığı taslaktaki başkanlık sisteminin, meclisin tamamıyla devre dışı bırakılmasına ne sebeple olacağı eleştirisine amaç meydana geldiği için teklifi revize etme kararı almıştı. Parti kurmaylarının üstünde çalıştığı modelde, tek kamaralı parlamenter mimari sürecek. Federasyon, mahalli parlamentolar, mahalli yönetimlere federasyon aynı otorite aktarılması benzeri tek öneri bulunmayacak.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın