Sohbet'e Giriş

Acaba Sizde de Yüksek Tansiyon Var mı

Acaba Sizde de Yüksek Tansiyon Var mı

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Profesyonel. Dr. Şükrü Sindel, Ülkemiz’de her 3 kişiden birinin yüksek tansiyon hastası meydana geldiğini duyurdu.

Kadınlarda Hipertansiyon Oranı Daha Çok…

Sindel yaptığı açıklamada, derneğin, 7 bölgeyi içeren ”Hipertansiyon Prevelans Çalışmasında” bayanlarda hipertansiyon oranının % 58,9, erkeklerde ise % 41,1 olarak saptandığını ifade ederek, hipertansiyonun bilinenin aksine minik çocuklarda da görülebildiğini dikkati çekti.

55 Yıl Üzeri Her İki Kişiden Birinde Hipertansiyon Var

Hipertansiyonun gençlerde % 11,8 oranında görüldüğüne, bu oranın yıl ilerledikçe arttığına dair Sindel, 55 yıl üzeri meydana gelen kişilerin her iki’sinden birinin hipertansif olduğunun altını çizerek, şu verileri verdi:

”Ülkemiz’de 2004 seneninden beri yapılmış olan araştırmalarda, 18 yıl üzerindeki popülasyonda hipertansif hasta oranının yüzde 31,8 meydana geldiğini belirledik. Bu da her 3 bireyden birinin yüksek tansiyonla karşın karşıya meydana geldiğini gösteriyor. Yüksek tansiyona neden meydana gelen nedenlerin yüzde 95’inde genetik yatkınlıklar, fazla tuz kullanımı, sigara, içki benzeri alışkanlıklar, çevrenin negatif tesirleri, baskı, beslenmeyle alakalı negatif etmenler, düşük doğum kilosu, hareketsizlik (fizyolojik etkinlik azlığı), obezite bulunurken, yüzde 5’lik kısmınında ise böbrek hastalıkları, böbrek damarlarıyla alakalı hastalıklar, ilaçlar, endokrin hastalıkları (diyabet, hipotiroidi, hipertiroidi vb.) benzeri hastalıklar tesir ediyor.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın