Sohbet'e Giriş

AB’nin çizgisi

AB’nin çizgisi

Yazıyı yazarken Suriye’de rejimin ve muhalefetin ateşkeste anlaştıkları haberi geldi. Kırılgan dahi olsa Türk diplomasisi tarafından kocaman bir başarıdır. İnşallah Bayram’ın ötesine mobil. Samimi tebrikler. Bir zamanlar Avrupa Birliği konulu konferanslara teşrif etmek insanın zihnini açardı. Bu Sabah AB’nin içerisinde bulunduğu kriz sebebiyle bu çeşit konferanslar çoğunlukla insanın içini karçoğediniyor. Hele Türkiye-AB ilişkilerinin şu sıralarda ne takdirde meydana geldiği düşünüldüğünde. Fakat AB’nin krizi ve bunun evrimi Ülkemiz ile ilişkilerin ötesinde dünyanın gündeminde yer ediniyor. Öncelikle geçtiğimiz 4 sene içerisinde krizin niteliği, gelecekle alakalı tuzakların neler meydana geldiği ve siyasal kilitlenmenin ne türlü açılabileceği konularında kritik bir bilgi ve fikir birikimi sağlandı. Ancak dünyanın en parlak fikirlerini de meydana dökseniz bunların politikaya dönüşmesi sağlanamıyorsa krizin ya da krizlerin aşılması olası olmuyor. Viyana’da Bruno Kreitsky Vakfı’yla Sofya merkezli Liberal Taktikler Merkezi’nin beraber tertip ettiği “Dünya AB’ye ne türlü bakıyor?”başlıklı konferansta AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI,

Çin, Rusya ve Ülkemiz’den katılımcılar fikir alışverişinde bulundular. AB’nin krizi çeşitli biçimlerde bu güçlerin tümünü etkiliyor.
Öncelikle dünyanın en kocaman ekonomisi meydana gelen AB’nin krizden çıkamaması, Euro’nun geleceğinin belirsizliği dünyadaki öbür ekonomileri de sıkıntıya sokuyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI halen Avrupa deyince kimin telefon numarasını çevireceğini bilememekten şikâyetçi. En kocaman korkuları Avrupa krizinin dönüp bizzat kendilerini vurması. Hele de seçimden öncelikle.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın