Sohbet'e Giriş

AB’den levrek ve çipura soruşturması

AB’den levrek ve çipura soruşturması

AB Komisyonu Türkiye’nin alabalık ihracatından ardından levrek ve çipura balıklarına da sübvansiyon soruşturması açılmasına hüküm verdi. İspanyol üreticilerin müracaatı üst kısmına açılan soruşturmada, Türkiye’nin üreticilere sübvansiyon desteği verdiği saptama edilirse, telafi edici vergi uygulamasına gidilecek. Vergiden 2014 senesinde 427 milyon dolara çıkan levrek ve çipura ihracatı negatif etkilenecek. Yüzde 10’a yakın uygulanabilecek bir verginin benzer oranda Türkiye’den balık ihracat ücretlerini artırması ve yeniden yüzde 10’a yakın ihracat meblağını düşürmesi bekleniyor. Alabalıkta sübvansiyon soruşturması aleyhimize tamamlandı ve yüzde 7-9.7 aralarında değişim gösteren telafi edici vergi konuldu. Bundan da alabalık ihracatı yüzde 10 kayba uğradı. Hemen benzer tehlike en kocaman balık ihracatı kalemi meydana gelen levrek ve çipura için mevzubahis.
Bilgileri verici İstanbul Su Mahsulleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birlikleri Başkanı Tuncay Sagun, “Alabalık soruşturması bizim için güzel bir deneyim oluyor. Dimyat’a pirince giderken hanedeki bulgurdan olduk.

Alabalıkta hükümet desteğinin kaldırılmasını istemiştik. Şayet kaldırılmadığı için anti sübvansiyon vergisi uygulamaya girdi. Hemen hem bir ihracatımız düşüyor hem bir de imalat kapasitesi”dedi.
Bu soruşturmada işi bir sürü iyi tutmaları gerektiğini, zira levrek ve çipura ihracatının 427 milyon dolara çıktığını ve bu büyüklükteki bir ihraç kaleminin mühim meydana geldiğini vurgulayan Tuncay Sagun şunları söyledi: “Alabalıkta meydana gelen burada yaşanmaması gerekli. Yoksa yakaladığımız bir sürü güzel bir ivmeyi kaybederiz. Balık ihracatımız yüzde 23 arttı. Su mahsulleri ihracatının arasında ithalatın hissesi öbür sektörler benzeri dik değil. Anında anında hepsi türk malı imalat. Pazar olarak 300 bin şahsiyet istihdam yaratıyoruz.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın