Sohbet'e Giriş

A4 kağıdının sırrıyla ilgili yararlı bilgiler


A4 kağıdının sırrıyla ilgili yararlı bilgiler

İnternette matematik ile ilgili şahsi blog sitelerini gezerken A4 kağıdıyla ilgili bir içerik dikkatim çekti, belki daha eskiden bir sürü yerde de yayınlanmış olabilmektedir ama benim amaçlı ilk meydana geldiği amaçlı paylaşmak istedim. Inşallah ilk kez okuyacak olanlar amaçlı yararlı olabilir.
?Yetmişli senelerde üniversitede talebeyken derslerimizde ve laboratuvarlarımızda grup çalışmaları yapar ve defalarca raporlar hazırlardık.
Bu raporları özenli hazırlamamız beklenirdi. Grup arkadaşlarımız bazen toplanarak bazen de farklı ayrı çalışır, yaptıklarımızı birleştirir, raporlarınızı oluştururduk. O zamanlar rapor formatındaki mühim sorunlarımızdan biri hepimizin kullandığı dosya kağıtlarının boylarının çeşitli olmasıydı.

Standart bir ebat yoktu. Her paketten çeşitli boyda kağıt çıkardı. Benzer benzeri görünenler dahi birden çok mm değişirdi. O senelerde daha kalifiye gördüğüm bir kağıdın boyunu ölçmüş yol tarifi defterime kaydetmiştim(1). Kağıt almaya gittiğimde oradan istediğim bir cetvelle kırtasiyecinin şaşkın bakışları içinde ölçerdim.
21 cm?ye 29,7 cm? Değilse almazdım. Daha Sonra o boyutta kağıda her yerde rastlamaya başladık. Bu hemen herkesin çok sıkı bildiği A4 kağıttı.
Bilgisayarların fakat bilgi işlem merkezlerinde meydana geldiği o senelerinin kocaman bilişim harikaları hesap makineleriydi. Elimizden düşmezdi.
Bir zaman kağıdın boyunu enine bölünce çıkan 1.4142 sayısı birçok tanıdık gelmişti. Bu karekök 2?den farklı herhangi birşey değildi. Adeta kocaman bir icat yapmıştım. Halbuki bu gibi bir kağıt oranının farkedilmesinin tarihi 1768?e civarı gidiyordu. Karekök ikinin manası çok basitti. Bu orana sahip kağıdı her ikiye katladığınızda uzunca kenarın az kenara oranı hiç değişmeden ?2 kalıyordu.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın