Sohbet'e Giriş

500. senesinde Çaldıran

500. senesinde Çaldıran

Ders kitaplarımızda İranlılar’a karşın kazanılmış kocaman bir zaferden ibaret gösterilen Çaldıran, esasında tesirleri çok ek olarak kapsamlı meydana gelen bir savaştır ve en mühim tesiri, Sünnî ve Şiî dünyası aralarında yüzyıllardan buyana süren, hâttâ bir takım vakitlerde düşmanlığa civarı uzanan rekabetin başlangıcını teşkil etmesidir.
Çaldıran’ın bizde çoğunlukla gözardı edilen tarafı ise, bu savaşın esasında 2 farklı Türk devleti arasındaki kanlı bir uğraş olmasıdır.
Türk tarihine dikkatle baktığınızda, kuvvetli bir Türk devletinin çoğunlukla yabancı bir Türk devleti aracılığıyla ortadan kaldırıldığını, başka bir deyişle kendimize en kocaman zararı yeniden kendimizin vermiş meydana geldiğini farkedersiniz.

Bunun, Timur’un Yıldırım Bayezid’i vurarak Osmanlı genişlemesini engellemesinin sonrasında Toktamış Han’ı da bertaraf ederek Altınordu Devleti’ni ortadan kaldırması, Özbekler’in Timurlular’ı tarih sahnesinden silmeleri, Selçuklular’ın Gazneliler’i yoketmeleri, Osmanlı’nın Memlük Devleti’ni berbat hâle getirmesi ve Bâbür Şah’ın da çevresindeki başka Türk devletlerini ortadan kaldırması benzeri birçok örneği vardır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın