Sohbet'e Giriş

5 ayda 5 milyar dolar değerinde çıkış


5 ayda 5 milyar dolar değerinde çıkış

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Orta Bankası’nın ağustos ayından itibaren 15 milyar dolar değerinde döviz satışı yaptığını, bunun için cevap başka çıkışının 5 milyar dolarda kaldığını bilgisini verdi. Orta Bankası’nın haftalık bazda seyrettiği yurt dışarısında oturmuş bireylerin mülkiyetindeki pay senedi ve hükümet iç borçlanma senetlerindeki davranış bunu doğrular nitelikte. Aşağıda bulunan tablodan izlenebileceği benzeri, ağustos başından sezon sonuna civarı meydana gelen 5 maaş dönemde yabancıların bono-tahvil satışı 5.2 milyar doları buluyor. Benzer dönemde yabancıların pay senedi satışları da 1.7 milyar doları keşfetmiş. Haftalık bazdaki bu rakamların satış ve alış olarak netleştirilmesi şeklinde yabancıların hem bir bonoda hem bir pay senedinde 1 milyar dolara yakın (946 milyon dolar) tam olarak satıcı oldukları dikkati çekiyor.
EN BIR SÜRÜ SATIŞ EYLÜLDE: Avrupa kaynaklı piyasa kötüleşmesinin yaşandığı bu dönemde bilhassa eylül ayının üç haftası bono piyasası amaçlı kolay değil bir aşama olmuş. Zira bu 3 haftada yalnızca hükümet iç borçlanma

senetlerinden 3 milyar dolar değerinde tam olarak satış yapmış yabancılar. Asıl satışları da o dönemde esasen. Orta Bankası’nın direk döviz satışına yöneldiği son 2 ayda ise yabancıların birçok satışı yok. Yalnızca 25 Kasım haftasında 136 milyon dolar değerinde satışları olmuş. Öbür haftalarda daima alış istikametinde davranış etmişler.
Yabancıların bu hareketi ve Bakan’ın izahları bize döviz satışlarının yerliye yapıldığını, dövizin asıl türk malı aracılığıyla istek edildiğini gösteriyor. İster türk malı ister başka aracılığıyla istek edilsin, demek ki bu dönemde Türkiye’ye giren toplamında döviz miktarında yükseliş yok. Üstelik, rezervlerden harcadığımıza yönelik azalma var. Yerlilerin isteği dışalım bedelleri, pozisyon kapatmak ya da spekülatif amaçlı olabilmektedir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın