Sohbet'e Giriş

25 milyon birey hastalıkların pençesinde aşıyla kurtuluyor

25 milyon birey hastalıkların pençesinde aşıyla kurtuluyor

Çocukluk döneminde tatbik edilen aşı yazılımıyla Türkiye’de her yıl tahmini 14 bin ve hayat genelinde 25 milyon birey hastalıkların pençesinden kurtularak yaşamda kalmayı başarıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Bağışıklama Danışma Heyeti Azasi Profesyonel. Dr. Mehmet Ceyhan, AA muhabirine yaptığı bildiride, aşı uygulamasıyla ölümcül olabilen pekçok hastalığın engellenebildiğini belirtti.

Aşı olmadan, hastalıkları ortadan kaldırmanın olası olmadığının her gün Ceyhan, bu sayede enbaşta çiçek olmak üzere, genç felci ve kızamık hastalıklarının bitme noktasına geldiğine dikkati çekti.

Çocukluk döneminde şimdilik 13 aşının rutin takvimde bulunduğunu ve erişkinlerde de dönemsel aşıların yapıldığını hatırladan Ceyhan, “Aşılama ile Türkiye’de her yıl 14 bin ölümün önüne geçiliyor. Yeryüzünde her yıl 25 milyon birey aşılar yardımıyla yaşama tutunuyor” dedi.

Ceyhan, zaruri inşa edilmesi gerekli olan ve hükümet aracılığıyla geriye tediye alanında yer alan aşı çeşitliliğinde Türkiye’nin bölgesindeki ülkeler içerisinde önce sıralarda bulunduğunu altını çizdi.

“Bu ölümler, tahmini 550 milyon liralık aşı fiyati ile önlenebiliyor”

Türkiye’de Milli Aşı Yazılımı’nda yer alan aşıların yapılmaması halinde, bu aşılarla önlenebilen hastalıklara yakalanacak birey sayısının senelik 3 milyon 19 bin 176 meydana geldiğini yaptıkları araştırmayla meydana koyduklarını ifade eden Ceyhan, aşılama olmaması şeklinde senede aşağı yukarı difteriden bin 55, hepatit A’dan 5, hepatit B’den 3.000 348, kızamıktan 832, kabakulaktan 18, boğmacadan bin 255, genç felcinden 2, kızamıkçıktan 189, tüberkülozdan 390, tetanostan 91, suçiçeğinden 24, pnömokok menenjitinden 227, zatürreden 6 bin 806 olmak üzere toplamında 14 bin 296 bireyin bu sabah yaşamda olmayabileceğini belirtti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın