Sohbet'e Giriş

2030’DA İKİ DÜNYAYA İHTİYAÇ VAR


2030’DA İKİ DÜNYAYA İHTİYAÇ VAR

Global Footprint Network’un hesaplarına yönelik 1970’lere civarı Hayat’nın bize verdikleriyle bizim harcadıklarımız kafa kafaya giderken o günden bugüne her birşey değişmiş. Bu Sabah paşa gönlümüz ne türlü istiyorsa kafamıza yönelik yiyip bitirdiğimiz dünyamızın bize her istediğimizi vermesi amaçlı 1.5 adet yerküreye ihtiyacımız var. Şayet bu şekilde sorumsuzca harcamaya devam edersek 2030-2040’larda bir tanesi neyimize yetmiyorsa çoğalış, ihtiyacımız meydana gelen yenilenebilir natürel kaynaklar amaçlı her sene 2 Hayat olsa belki yetebilecek!
Tam bu noktada şu sual gelip başınızın çevresinde sallanıp duruyordur sanırım: “İyi de tamamıyla sıfırı tüketip iflas etmeden ne türlü tassarruf edeceğiz?”
Doğrusu bilim adamlarının bunun için verdiği, içerisinde bol bol ‘karbon çıkarma salımı’ tamlaması geçtiğimiz uzunca yanıtları var. Benim yok!

Yol, köprü, ev amaçlı yok edilen ormanlarla beraber natürel kaynaklarını ‘tam takır’ ettiğimiz dünyanın vaziyetiyle, benim cebimin durumu bir sürü benziyor…
Eğer bu şekilde devam ederse 2030’a gelmeden kendimden bir adet ek olarak olsa yeniden beni kurtaramayacak! Bizim bu açgözlülüğümüz devam ettiği müddetçe değil iki, üç, 4 Hayat olsa yetmeyecek… Korkarım insanlar dünyayı ben de kendimi yiyip biterceğim!

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın