Sohbet'e Giriş

160.6 milyar dolarla tercih öncesi rekor kıran DTH’lerde sıra azalmad

160.6 milyar dolarla tercih öncesi rekor kıran DTH’lerde sıra azalmada

TL yatırım hesapları yerinde sayarken üstelik gerilerken döviz hesapları rekor kırdı. Geçtiğimiz Gün izah eden Orta Bankası verisine yönelik tercih öncesinin son bugünü ortaya iştirak eden 30 Ekim’le biten haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları (DTH) 160.64 milyar dolarla rekor düzeye yükseldi. 7 Haziran seçimine döviz hesapları 156 milyar dolarla girmişti. Böylelikle iki tercih aralarında geçtiğimiz 5 maaş dönemde döviz hesaplarındaki yükseliş 4 milyar dolar olarak meydana geldi.
Ancak döviz hesaplarındaki bu yükseliş stabil bir biçimde olmadı. Süre süre gerileyen döviz hesapları bitişik tabloda görülebileceği benzeri, 7 Haziran seçimi sonrasında yükselmeye aynı ritimde devam etti. Çünkü sandıktan

ortak yönetim çıkmıştı ve partiler birçok uzlaşacak benzeri görünmüyordu. Bu sebeple döviz hesapları 26 Haziran’da başka bir deyişle 3 hafta sonra 160 milyar dolara yükseldi. 3 haftalık yükseliş 4 milyar doları buldu. Sonra ise ortak yönetim müzakerelerinin başlamasıyla döviz hesapları düşüşe geçti ve 4 Eylül’de 155 milyar dolara geriledi. 2 ayı belli bir süre aşan zamanda 5 milyar dolar değerinde menzile ortaya geldi.
Ardından iştirak eden 2 ayda ise yükseliş 5.5 milyar dolara vardı ve döviz hesapları 160.6 milyar dolara yükseldi. Esasında döviz hesapları bu artışı ek olarak kısa zamanda inşa etti. Çünkü 23 Ekim’de döviz hesaplarının toplamı 160.76 milyar dolarla rekor kırdı ve son haftada artmadığı benzeri hafif düşüş de belirtti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın