Sohbet'e Giriş

Seçim Kanunu ve Politik Partiler Yasayi değişmeden

Seçim Kanunu ve Politik Partiler Yasayi değişmeden

Burhan Kuzu “Parlamento öldü” diyenlere yanıt vermiş: “Asıl bu sabah ölü meclis. 316 AK Partili ‘evet’ diyor, muhalefet ‘hayır’ diyor. Bu Şekilde bir birşey olabilmektedir mi? Normalde olası mü 316 bireyin hepsinin evet demeyi istemesi? Hayır, ‘parti disiplini’ sebebinden bu şekilde. Parlamenter düzen bu. Bundan kaçmak talep ediyorum. Ben talep ediyorum ki buraya iştirak eden yasaya, muhalefetin bir kısmı, iktidarın bir kısmı ‘evet’ desin, olan bölümü ‘hayır’ desin, kim çoksa o çıksın. Bu Sabah AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI bu şekilde çalışıyor.”
Nitekim devamında da, çoğalış hükümeti milletçe kurduğu amaçlı yüksek baraja gereksinim olmadığını, barajın düşürülebileceğini söylüyor.
Ama düşürülecek demiyor, “Düşürülebilir”diyor.
Yani Burhan Hoca esasında halen temennisini söylüyor, olanı değil.

Zira herhalde bizzat de farkında ki, iştirak eden model önceden koruduğu modelden birçok ayrı.
Burhan Kuzu’nun bu hatırlatmaları ne sebeple gereken gördüğünün gayet anlaşılır nedenleri var. Çünkü önce reisicumhurun kim olacağı mülahazalarından müstakil olarak baktığınızda şuanki tablo ortada. Bir bireyin hem bir parti evrensel başkanı, hem bir başbakan, hem bir cumhurbaşkanı olarak vazife yapabileceği, hem bir fazla yetkiyle hem bir fazla sorumlulukla donanacağı bir sistem tasarımı var. Modelin meşruiyet kaynağı ise “ortaya iki sandığın konacağı, milletin yasama amaçlı ayrı, yürütme amaçlı ayrı oy kullanacağı”olgusu. Ne gariptir ki “Türkiye’ye has bir model geliştirdik”tecrübe ediyor, şayet “Bu model Türkiye’ye has arbede ve gerginlikleri çözer mi yoksa hepten mı derinleştirir?” suali umursanmıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın