Sohbet'e Giriş

14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili yararlı bilgiler

14 Mart Tıp Bayramı ile ilgili yararlı bilgiler

Tüm sağlıkçıların, doktor, hemşire ve sıhhat personelinin bugünü, Bu Sabah 14 Mart Tıp bayramı bütün sıhhat emekçilerinin bugünü.
14 Mart tarihi esasında ülkemizde çağdaş tıp eğitiminin başlangıcıdır. en yenilikçi Osmanlı padişahlarından biri meydana gelen II. Mahmut çağında, önce cerrahhane meydana gelen Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin açıldığı tarih meydana gelen 14 Mart (1827) Türkiye’de çağdaş tıp eğitiminin başlangıcı olarak onay edilmektedir. okulun tesis bugünü meydana gelen 14 mart, 1919 seneninden beri de Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. fakat önce kutlanmaya başlaması tek bayramdan ziyade reaksiyon vasfında başlamıştır.

çünkü İstanbul’un itilaf devletleri aracılığıyla işgal altında meydana geldiği o dönemde 14 mart 1919’da tıp talebeleri ve tıp doktorlarının İstanbul’un işgalini ihtarname niteliği taşıyan hareketiyle, o günden bu yana her senenin 14 mart’ı Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde de tıp bayramı çeşitli tarihlerde kutlanmaktadır.
İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa ek olarak kalifiye tek hayat sunmayı emel edinen; bu mukaddes, saygı duyulan ve onurlu mesleği kocaman özveriyle mahaline getiren tıp çalışanlarımızın birey hayatına saygıyı anlatan bütün tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.
1976’dan beri yalnızca 14 Mart bugünü değil, 14 Mart’ı içerisine meydan hafta süresince kutlama yapılmakta ve onuncu hafta Tıp Haftası olarak onay edilmektedir.

Kategori
: Sohbet
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın