Sohbet'e Giriş

102. madde polise ek yük bindirecek

102. madde polise ek yük bindirecek

Yılbaşı sonrası yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Yasayi’nun 102’nci maddesi kocaman polemik yarattı.Bu madde, önlem gerekçesiyle tatbik edilen tutuklamanın cezaya dönüşmemesi amaçlı çıkarıldı.Yıllarca devam eden yargılamalar sebebiyle cezaevinde olan kişilerin mağdur olmaması amaçlanıyor.Bu açıdan bakınca gerçek.
Ama bir 0kanunu çıkartırken altyapısını hazırlamazsanız; haklar, adalet dağıtmaktan uzak kalır. Yaşamsal yürek yaralanır. Ki yaralandı.Çünkü 5 kişiyi öldürüp, 90 yıl mapus yiyen fakat Yargıtay’da dosyası bekleyen maznunun, domuz bağıyla kırım yapan Hizbullahçılar’ın özgür bırakılması benzeri tahliyeler kocaman reaksiyon çekti.Sonunda yurttaş, “Eğer şunlar serbestse bizi içeri atın”demeye başladı.2005’te çıkarılan ve yürürlük tarihi 2011’e ertelenen kanun amaçlı bu 5 senelik zamanda altyapı oluşturulacaktı.

Yani mahalli yargılamalar hızlandırılacak, Yargıtay incelemesi çabuklaştırılacaktı.5 seneyi boşa geçirdiler.Yargıtay’ın elinde incelemeyi bekleyen 1.5 milyon dosya var. İş yükünü azaltmak bir tarafa Yargıtay’daki dosya sayısı hepten fazlalaştı.Bu yüzden de tutukluluk müddetini kısıtlayan 102. madde, haklar tarafından gerçek, adalet dağıtmak tarafından hata bir davranış olarak kaldı.Bunun bir hamle ardından da yeniden karmaşa çıkacak.Birincisi, zor cezalar alacak maznunlar, yargılamaları uzatmak amaçlı elinden geleni yapacak. Karmaşa çıkacak.İkincisi de, salıverilenler yargılama neticesi ceza alırsa, polise kocaman vazife düşecek.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın